Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Průmyslová automatizace

Archiv článků 2017

Všestranný pomocník pro přípravu projektové dokumentace

7.12.2017 Od podzimu 2017 je k dispozici nová verze platformy systému EPLAN 2.7, která klade důraz na mezioborovou spolupráci a konzistentní digitalizaci inženýrských procesů. Nová verze softwaru přináší uživatelům devatenáct jazykových verzí, množství vylepšených detailů a obousměrné propojení s automatizačními systémy – včetně TIA Portal od firmy Siemens a Melsoft IQ Works od Mitsubishi, které zaručují ještě větší efektivitu inženýrské práce. 


Záznam webináře "EPLAN Cogineer - snadné kroky k automatizaci"

6.12.2017 EPLAN nabízí ke zhlédnutí záznam webináře „EPLAN Cogineer – snadné kroky k automatizaci“. Seznámíte se s možnostmi využití nového softwaru EPLAN Cogineer, díky kterému může každý uživatel platformy EPLAN začít používat automatizační software na bázi konfigurace okamžitě bez náročného časového zaškolování. Celý webinář je zdarma na webu eplan.cz/webinare/ 


„Lidský“ robot YuMi od ABB má sourozence

6.12.2017 „Lidský“ robot YuMi od ABB je již známý české odborné veřejnosti díky svému nasazení v Jablonci nad Nisou v závodě ABB s.r.o., Elektro-Praga při montáži výrobků nízkého napětí i díky svým příznivým referencím ze zahraničí, například z Nizozemska. Na základě úspěchu tohoto robota YuMi s dvěma rameny, který jako první dokáže skutečně spolupracovat s člověkem, představila společnost ABB na konci listopadu 2017 na Mezinárodním veletrhu robotiky (iREX) v Tokiu kolaborativního robota s jedním ramenem. Robot kombinuje špičkové parametry a technologie s minimálními nároky na prostor. 


Přední dodavatel komplexních systémů radiační kontroly a ochrany, firma VF, a.s., používá řešení EPLAN k zásadnímu zjednodušení a zrychlení elektro-projektování

5.12.2017 Společnost VF, a.s., z Černé Hory u Brna je v oboru systémů radiační kontroly a ochrany jednoznačným lídrem na českém trhu a čím dál více se prosazuje na světových trzích. S jejími výrobky se potkáte nejen v jaderných elektrárnách, ale i v nemocnicích či na letištích, tedy všude tam, kde se pracuje se zdroji ionizujícího záření. Zákazníkům nabízí tato společnost realizaci zakázek na klíč 


Novinky od Murrelektronik na veletrhu SPS IPC Drives 2017

23.11.2017 Jako jeden z předních výrobců moderní a inovativní automatizační techniky je společnost Murrelektronik i v tomto roce zastoupena v Norimberku na veletrhu SPS IPC Drives. Společnost představuje ve dnech 28. – 30. listopadu v hale 9 (stánek 325) nové výrobky a nová inovativní řešení. Hlavními tématy jsou bezpečnost, IO Link, síťové technologie, napájení a inovativní řešení na cestě k Průmyslu 4.0 a nejnovější výsledky vývoje v decentralizované instalační technice. 


Inovace v oboru řadových svorkovnic: Klippon® Connect A-series – distribuce 24 V DC

14.11.2017 Společnost Weidmüller přináší v A-series zcela novou univerzální řadu PUSH IN svorkovnic pro průřezy vodičů od 1,5 do 16 mm2 a navíc řadu aplikačních svorkovnic pro nejčastější funkce v rámci moderního rozváděče pro průmyslovou aplikaci. 


Nový softwarový nástroj EPLAN Cogineer – snadná automatizace inženýrské práce

9.11.2017 Automatická tvorba výkresů je nyní ještě jednodušší. Společnost EPLAN představuje zcela nový software pro efektivní konfiguraci projektů, přinášející zkrácení doby potřebné k osvojení práce na projektu a současně vynikající výsledky, a to jen po několika kliknutích myší. EPLAN Cogineer, který je plně integrovaný do prostředí platformy EPLAN, nabízí snadné použití a nejlepší možnou jednoduchost.


Komunikační systém IO-Link pro továrnu na obráběcí stroje

6.11.2017 Jak bylo již popsáno v článku zde, společnost Murrelektronik nabízí jako první z výrobců funkci IODD on board, umožňující postupovat při integraci přístrojů s rozhraním IO-Link způsobem plug & play. Modul IO-Link Master se zkonfiguruje z řídicího systému – a je nastaveno. Stroje a zařízení s přístroji s rozhraním IO-Link lze nyní uvést do provozu tedy rychleji než dříve. 


EPLAN předběžné plánování s novým modulem pro potrubí

1.11.2017 Čím dříve konstrukce začíná strukturovaným a důsledným sběrem dat, tím lépe. V počátečních fázích projektu to platí zvláště pro konkrétní data o připojení, jako např. definice a informace o potrubí nebo kabelových datech. Nová verze programu EPLAN Preplanning nyní obsahuje vlastní modul pro návrh potrubí. Nově také lze definovat data o kabelech již ve fázi předběžného plánování 


Murrelektronik: Trendy v oblasti konektorů

30.10.2017 Menší, rychlejší, bezpečnější a výkonnější – to jsou moderní trendy v oblasti konektorů a konektivity. Automatizační průmysl hledá řešení, která umožňují strojům a systémům snadněji se přizpůsobovat globálním požadavkům výroby, stejně jako místním požadavkům zákazníků. 


Nový Blue e+ chiller od Rittalu: Přesná regulace a účinné chlazení

17.10.2017 Teplota chladicího média v obráběcích strojích musí být velmi přesně regulována tak, aby byla zajištěna vysoká přesnost obrábění. Systém chlazení musí být také energeticky účinný, všestranný, spolehlivý a snadno udržovatelný. Společnost Rittal tyto požadavky zohlednila při vývoji zcela nové generace chladičů kapaliny Blue e+. Výsledkem je systém chlazení kapaliny pro zpracovatelský průmysl a strojírenství, který nastavuje nový tržní standard. 


Lapp: 5 trendů v oblasti spojovacích technologií

9.10.2017 Industry 4.0, stejnosměrný proud místo střídavého i vysoce spolehlivé konektory. Nejen to jsou aktuální trendy ze světa současných spojovacích technologií. Jak k nim přistupuje výrobce kabelů a kabelového příslušenství skupina Lapp z německého Stuttgartu? V čem vidí největší potenciál a jaké jsou podle ní další aktuální trendy? Na všechny tyto otázky odpovídá Georg Stawowy, předseda představenstva Lapp Holding pro techniku a inovaci. 


Navštivte stánek Stäubli na MSV 2017

5.10.2017 Jako již tradičně i letos se Stäubli představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, stánek s moderními technologiemi naleznete v hale G1 na stánku 47, k jehož návštěvě Vás Stäubli Team srdečně zve. Čeká na Vás kromě jiného nová generace robotů Stäubli TX2 


Unikátní robot ze Slovenska čistí ropné nádrže po celém světě

19.9.2017 Ropné tanky o průměru 40-80 metrů čistí první certifikovaný systém s robotem slovenské firmy ADROC Tech s.r.o., který může pracovat i v prostředí s nejvyšším nebezpečím výbuchu. Doplňují jej kamery s datovými kabely made by Lapp. 


3D lidar Panasonic pro autonomní roboty i autonomní průmyslovou dopravu

15.9.2017 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Mezi množstvím různých využití, například při měření rychlosti větru nachází lidary uplatnění zejména při navigaci autonomních vozidel – viz příklad projektu GATEway. Společnost Panasonic představila v září 2017 nový 3D lidar, vhodný svými vlastnostmi právě pro využití u autonomních robotů pohybujících se v blízkosti lidí nebo u autonomních vozidel v průmyslu a zemědělství. Zároveň ukazuje, jak takovýto lidar funguje. 


Nový software Syngineer: Komunikujte přímo – pomocí mechatroniky

5.9.2017 Na letošním strojírenském veletrhu v Brně představila společnost EPLAN nový software Syngineer – inovativní komunikační a informační aplikaci poskytující ideální základ společnostem zabývajícím se konstrukcí strojů a zařízení. Aplikace prostřednictvím mechatronické struktury přímo propojuje systémy MCAD, ECAD a software pro PLC. Usnadňuje komunikaci napříč různými obory a výrazně tak urychluje konstrukční a vývojový proces v oblastech mechanického, řídicího a softwarového inženýrství. 


Murrelektronik: profesionální konektivita pro mobilní pracovní stroje

4.9.2017 Mobilní pracovní stroje představují pestrou škálu výrobků, často s velmi specifickými požadavky na konkrétní provozní podmínky. Tomu odpovídají i nároky na jejich dílčí komponenty, včetně propojovacích prvků. Pro každého, kdo potřebuje komponenty přesně přizpůsobené zvláštním účelům, ale nechce sázet na řešení typu „udělej si sám“, nabízí profesionální řešení společnost Murrelektronik, specializovaná na konektivitu mezi stroji a zařízeními a stavějící své jedinečné know-how na desítkách let zkušeností v tomto oboru. 


TREE MANAGED = Spravované síťové switche pro vzdálený přístup a sledování

26.7.2017 Murrelektronik rozšiřuje spravovanými síťovými přepínači své portfolio TREE Switch v oblasti krytí IP20 a IP67. Nové switche z řady TREE (TREE M-4TX, TREE M-5TX IP67 a TREE M-6 TX) umožňují – v duchu Průmyslu 4.0 – bezpečný vzdálený přístup ke strojům a zařízením přes Internet prostřednictvím VPN. Ve spravovaných přepínačích je integrován openVPN klient, který se automaticky připojí k VPN serveru průmyslové sítě. 


Weidmüller maxGUARD – inovativní elektronická pojistka

3.7.2017 Elektronická pojistka ve svorce maxGUARD je nový, originální koncept elektronického jištění s integrovanou svorkovnicí pro rozvod 24 V DC. Oproti konvenčnímu řešení tento koncept umožňuje řešení „na míru“ každé aplikaci, výrazně urychluje čas instalace a přináší až 50% úsporu místa v rozvaděči. 


Total Solutions Line od Panasonicu: koncept Industry 4.0 se stává realitou

29.6.2017 Pojmem Industry 4.0 bývá označován výrobní koncept, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Výroba se tak stává tržištěm, kde si stroje v reálném čase navzájem nabízejí své služby a vyměňují informace se zpracovávanými produkty. K naplnění tohoto konceptu konkrétními technologiemi přispívá také společnost Panasonic, jejíž řešení nazývané Total Solutions Line bylo v červnu 2017 představeno návštěvníkům německého veletrhu průmyslové automatizace SMT Hybrid Packaging 2017. 


Nové těleso CombiTac lehké konstrukce s centrálním zámkem

23.6.2017 Systém CombiTac od Stäubli Electrical Connectors byl rozšířen o těleso lehké konstrukce s centrálním zámkem. Nové těleso bylo koncipováno speciálně pro zkušební aplikace vyžadující vysokou kompaktnost kontaktů, např. v automobilovém průmyslu, letectví, kosmonautice a také v obranném průmyslu. Byl integrován snadno ovladatelný a propracovaný centrální zámek „čtvrt otáčky pro odemknutí – čtvrt otáčky pro zamknutí“, jehož výhoda je zřejmá. 


Přístup pro uživatele systémů AutoCAD a ERP

22.6.2017 Firma EPLAN, dodavatel softwarových řešení, rozšiřuje okruh uživatelů aplikace EPLAN Data Portal, a tím posiluje svoji pozici mezinárodního poskytovatele digitálních dat přístrojů a součástek od předních výrobců. Uživatelům systémů EPLAN poskytuje data přibližně 700 000 produktů a více než 1,2 miliónu jejich konfiguračních variant. Navíc EPLAN umožňuje již rok přistupovat všem uživatelům k datům ve formátu DXF. EPLAN se tak stává přístupným pro významnou skupinu uživatelů systému AutoCAD. Všichni zájemci se mohou registrovat on-line a přístup k datům tak získají zcela zdarma. 


Postavení a podoba servisu v moderním průmyslu

19.6.2017 Má-li současná podoba průmyslu nějaký výrazný atribut, pak je jím změna. Masová výroba miliónů shodných výrobků pomalu ustupuje výrobě upravené na míru potřebám zákazníků. Vzrůstají schopnosti výrobních zařízení, výrobků a výrobců vzájemně komunikovat. Náročnou práci v obtížných podmínkách stále častěji přenecháváme robotům a sami přebíráme roli subjektů, které výrobu sledují, řídí, diagnostikují a analyzují – často nikoliv lokálně, ale na dálku. Jak je ale na tom v souvislosti s těmito trendy servis a údržba?  Na to odpovídá Petr Šimáček, ředitel obchodních jednotek ABB Pohony. 


„YuMi, vstávat a do práce!“: tři „lidské“ roboty ABB v Nizozemí montují nový typ zásuvky

14.6.2017 „Lidský“ robot YuMi od ABB byl české veřejnosti poprvé prezentován na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v září 2015. Uplatňovat se začíná i v rutinním provozu. Jako první byl YuMi nasazen od května 2016 v Jablonci nad Nisou v závodě ABB s.r.o., Elektro-Praga při montáži výrobků nízkého napětí. Zhruba rok po úspěšné české premiéře začaly na základě velmi dobrých výsledků z Jablonce pracovat od června 2017 tři roboty YuMi v závodě ABB v nizozemském Ede na výrobě elektrotechnických součástek. 


Systém OpShield: i větrné turbíny potřebují chránit před hackery

1.6.2017 Kybernetická bezpečnost a ochrana před hackery dnes představují výzvu ve všech technických oborech, využívajících všudypřítomné informační technologie. Na pomoc přicházejí rozmanitá řešení zaměřená na kybernetickou bezpečnost průmyslových zařízení. Tento problém se týká i větrných farem, využívajících informační technologie pro dálkovou správu. Zajímavou aplikací je projekt využití systému OpShield od firmy Wurldtech, člena skupiny General Electric, který zahájila od května 2017 ve svých větrných farmách nezávislá americká energetická společnost Invenergy, zaměřená na obnovitelné zdroje. 


Modlight Illumix: Dokonalé osvětlení v kvalitě denního světla

6.6.2017 Společnost Murrelektronik Vám představuje svoji novou řadu průmyslových svítidel Modlight Illumix. Díky bezúdržbové LED technologii s dlouhou životností dosáhnete optimálního osvětlení strojů a zařízení v kvalitě denního světla. „Slim Line“ světla jsou se svou kompaktní konstrukcí dokonalým řešením pro aplikace ve strojích a zařízeních se stísněnými prostory. V drsných průmyslových podmínkách jsou vhodným zdrojem světla svítidla „Classic Line“. Mají hliníkový kryt a 4 mm silné jednotabulové bezpečnostní sklo. Jejich integrace je vhodná téměř do všech klasických strojů a zařízení. 


Inteligentní energetický management vodárenské společnosti snižuje provozní náklady

25.5.2017 Vodní hospodářství a energetika jsou nezřídka spojovány v tom směru, že čističky odpadních vod mohou produkovat bioplyn využívaný dále jako obnovitelný zdroj energie. Pravda je nicméně taková, že zařízení pro úpravu a čištění vody jsou především sama spotřebitelem elektrické energie, která tvoří významnou část jejich provozních nákladů. Na pomoc jejich snižování přichází společnost ABB s inteligentním energetickým managementem založeným na platformě Ability™. V květnu 2017 k tomu úspěšně realizovala pilotní projekt v italské vodárenské společnosti Consorzio di Bonifica Veronese (CBV). 


Modlink Vario = spojení pneumatiky, hydrauliky a elektroniky v jednom

9.5.2017 Propojení strojních součástí je nyní naprosto jednoduché – s Modlink Vario, praktickou spojkou společnosti Murrelektronik v klasickém formátu obdélníkových konektorů. Jeden pohyb stačí pro zapojení a odpojení pneumatického, kapalinového a energetického systému, i pod tlakem, avšak spolehlivě a bez úniku média. 


ABB a IBM: společně pro průmyslová řešení s umělou inteligencí

5.5.2017 Ekonomický tlak na zefektivňování výrobních a logistických procesů podporovaný vývojem inovativních technologií vytváří příležitost pro úzkou spolupráci světových hráčů v oblasti elektrotechniky a informatiky. Důležitým příkladem toho je navázání strategické spolupráce mezi globálními společnostmi ABB a IBM v květnu 2017. V jejím rámci se propojí ABB Ability, špičková digitální nabídka ABB, s kognitivními zkušenostmi internetu věcí IBM Watson. 


Rittal oceněn v kategorii Automatizace: Chladicí jednotky Rittal získaly cenu Best of Industry

2.5.2017 Chladicí jednotka Blue e+ od Rittalu je jedním z nejlepších produktů v roce 2017. Časopis Industry Maschinenmarkt poctil tuto generaci chladicích jednotek cenou Best of Industry pro rok 2017 v kategorii Automatizace. Vydavatelská skupina Vogel Business Media uděluje ocenění za řešení, která již získala ocenění v průmyslu, nebo se setkala s vynikajícími reakcemi trhu. Hlasování bylo provedeno porotou složenou z odborníků a on-line čtenářů. 


Mico Pro = Maximálně modulární kontrola proudu

13.3.2017 Mico Pro je nový a inovativní systém od společnosti Murrelektronik pro sledování proudu. Modulární konstrukce umožňuje přizpůsobit systémy přesně konkrétní aplikaci, což poskytuje příznivý poměr nákladů a užitku při maximální úspoře prostoru. Patentované vypínací chování zajišťuje maximální disponibilitu stroje. Další výhodou je integrovaný koncept distribuce potenciálů, která výrazně redukuje instalaci v rozvaděči. 


Diagnostika hračkou

6.3.2017 Sběrnicový systém Cube společnosti Murrelektronik nabízí rozsáhlé diagnostické možnosti. Nová diagnostická brána Cube67 (gateway) přístup k těmto datům nyní ještě více usnadňuje. Toto řešení se snadno implementuje, zajišťuje jasná hlášení při poruše a díky rychlejšímu odstranění poruch umožňuje vysokou disponibilitu strojů a zařízení. 


Automatizace: jednoduché konfigurační řešení pro každého

2.3.2017 Na veletrhu AMPER 2017 bude mít svou premiéru revoluční řešení pro automatizaci EPLAN Cogineer, které bude v Brně poprvé představeno coby doplněk systému EPLAN Electric P8. Jedná se o inovativní, kompletně nově vyvinutý software, s jehož pomocí mohou uživatelé konfigurovat schémata elektrického a fluidního zapojení pouhým jedním stisknutím tlačítka. Dodavatel řešení EPLAN tedy vyvinul automatizační software na bázi konfigurace, který může ihned začít používat každý uživatel platformy EPLAN.  


Eplan a Rittal na veletrhu AMPER 2017: Výroba rozváděčů dle konceptu Průmysl 4.0

1.3.2017 Praktické výhody a příležitosti digitalizace v rámci procesu výroby řídicích a distribučních rozváděčů, to je téma, kterému se během veletrhu AMPER 2017 budou věnovat společnosti Eplan a Rittal. Obě firmy společně představí, co projektanti a výrobci rozváděčů potřebují vědět pro co největší využití síťových inženýrských řešení a digitálních dat. Důraz bude především kladen na přímý a dlouhodobý přínos řešení – zcela v souladu s filozofií obou společností. Na společném stánku bude představena možnost vývoje rozváděčů od návrhu až po výrobu dle konceptu Průmysl 4.0. 


Emparro67 Hybrid = Nová dimenze decentralizovaného napájení

27.2.2017 Inovativní spínaný zdroj Emparro67 Hybrid od společnosti Murrelektronik je „multitalent“ s rozmanitými přednostmi: Jeho výhodou není jen přesun elektrického napájení z rozvaděče do prostoru zařízení, ale pomocí dvou integrovaných kanálů pro kontrolu zátěžového obvodu 24 V DC navíc sleduje proud, a zajišťuje tak vysokou provozní spolehlivost. Rozhraní IO-Link umožňuje komplexní a transparentní komunikaci. 


„Škorpióní“ robot pomáhá při likvidaci jaderné havárie ve Fukushimě

23.2.2017 Pro průzkum areálu havarované japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, patřící společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco), jsou ve velké míře využívány specializované průmyslové roboty. Jejich nasazení při konkrétních úkolech v náročných podmínkách havarovaného reaktoru jim předurčuje mj. rozmanité, občas i bizarní tvary a podobu. Vedle robota MEISTeR na pásovém pojezdu, „mývalího“ robota Racoon nebo „vetřeleckého“ robota pro průzkum úzkých prostor byl v únoru 2017 nasazen robot připomínající škorpióna. 


Technologie GE Digital Power Plant pomáhá paroplynovým elektrárnám

16.2.2017 Paroplynové elektrárny neboli elektrárny s kombinovaným cyklem (anglicky CCGT – combined cycle gas-turbine) zaznamenávají od konce 80. let rozkvět, podnícený snahou o ekologizaci průmyslové energetiky a rostoucími ověřenými celosvětovými zásobami zemního plynu. Na pomoc jejich efektivnímu provozu přichází technologie „Digital Power Plant společnosti General Electric“.  


Asset Health Center 3.0 od ABB: nová generace efektivního nástroje pro asset performance management

13.2.2017 O systémy pro sledování, řízení a optimalizaci stavu a výkonu jednotlivých zařízení v průmyslu i jiných odvětvích, tzv. „asset performance management“ – APM), je na průmyslových trzích velký zájem. Tyto systémy totiž pomáhají významně zefektivnit výrobu, což může ve svém důsledku představovat právě onen pomyslný jazýček vah u konkurenční výhody. Tomuto zájmu vychází vstříc i společnost ABB, která od konce ledna 2017 nabízí novou generaci svého systému APM pod názvem Asset Health Center 3.0. 


EPLAN Harness proD 2.6: zcela bezstarostný proces návrhu i výroby

30.1.2017 Efektivita je na prvním místě, ale neopomíjí se ani radost z konstrukční práce: nový EPLAN Harness proD verze 2.6 je intuitivní software ve 3D/2D, který pokrývá všechny současné požadavky na projektování a návrh kabelových svazků. Mezi novými funkcemi je vylepšení podkladů pro výrobu, které kromě výkresu montážní desky zahrnují i výkresy zapojení kabelů. Kótování délek je nyní automatické. 


Konektory pro průmyslové ethernetové aplikace

23.1.2017 Společnost Murrelektronik nabízí nejširší sortiment průmyslových ethernetových konektorů na trhu. Pro kabeláž rozvaděčů IP20, pro drsné průmyslové prostředí IP67 nebo pro přechod z rozvaděče nebo z kancelářského prostředí do „terénu“, u společnosti Murrelektronik naleznete vždy vhodné připojení. 


Robotická buňka FlexArc z ostravského závodu ABB pomáhá efektivnímu svařování

16.1.2017 Koncem roku 2016 proběhla v ostravském Aplikačním centru svařování a dělení materiálu ABB Robotika významná událost – její prostory opustila pětistá robotická buňka pro obloukové svařování FlexArc a zamířila do Španělska. Robotická buňka bude zajišťovat masovou produkci svařování dílů pro automobilový průmysl v nepřetržitém provozu. 


 

1 | 2 | 3 | 4 | Archiv 2020 | Archiv 2019 |Archiv 2018 |Archiv 2017 | Archiv 2016 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2013/2012

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis