Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















50gramový Wi-Fi router

13.2.2013 Tým LSD ze SPŠE Ječná v Praze 2 vyvinul přenosný přístupový bod.

Být v dosahu bezdrátového připojení k internetu je v dnešní době stále potřebnější, ne vždy je však přístupový bod k dispozici nebo v dostatečné blízkosti, aby se mohlo koncové zařízení bez problémů připojit. Zapojování více přístupových bodů a rozvádění další kabeláže nemusí být vždy vhodné a efektivní.

Ve velkých budovách s připojením k internetu pomocí Wi-Fi většinou několik přístupových bodů je. Připojí-li se však velké množství lidí, přestane připojení fungovat.

Všudypřítomné hotspoty, free Wi-Fi místa i internet v domácnostech jsou samozřejmostí, a proto už každý automaticky předpokládá, že bezdrátové připojení k internetu je v daném objektu možné.

Tým LSD ze SPŠE Ječná našel řešení tohoto problému jednoduchým způsobem. Vyrobil přenosný přístupový bod.

Miniaturní počítač o velikosti standardní platební karty Raspberry Pi, který má hmotnost něco málo přes 50 g včetně všech potřebných periferií, je s Linuxem ideální řešení. Přístupový bod vznikl připojením dvou stejných USB Wi-Fi přijímačů: Jeden je pro příjem Wi-Fi z blízkého routeru a druhý vysílá informace o síti, a tvoří tak přístupový bod. O softwarovou stránku se stará Raspbian, kterým je speciálně upravený Debian pro Raspberry Pi s ARM čipem. Tým LSD navíc upravil Raspbian tak, aby se snížily nároky na čip, čímž se prodloužila výdrž baterie.

Po připojení obou Wi-Fi přijímačů, paměťové karty s operačním systémem a napájením se dá jednoduše vytvořit přístupový bod, aniž by mělo toto řešení nějaké nevýhody oproti standardním přístupovým bodům. Protože spotřeba Raspberry Pi s oběma Wi-Fi přijímači je opravdu malá (okolo 400 mA), dá se na několik hodin napájet i z baterií. Díky těmto vlastnostem může vzniknout kompletně bezdrátový přístupový bod, který se velmi hodí například na konference, kde je internet nutností.


Amin Shakery

student informatiky na SPŠE Ječná, LSD Team


Více informací o týmu LSD zde

Přečtěte si také:

Úspěchy bezdrátové technologie IQRF® 

3.12.2014 V listopadu 2014 oslavila česká bezdrátová technologie IQRF® významné výročí 10 let své existence, a to především úspěšnou exhibicí na mezinárodním veletrhu electronica v Mnichově. IQRF® je komplexní technologické řešení umožňující výrobcům inovovat jakýkoliv jejich výrobek, poskytnout mu bezdrátovou konektivitu a volitelně i připojení ke zbytku světa přes Internet. 


Výzkumné centrum RICE pořídilo unikátní přístroj pro tisk elektronických součástek

25.8.2014 Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE), výzkumné centrum Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, zakoupilo unikátní technologii Aerosol Jet Printing, která zjednodušeně řečeno funguje jako tiskárna elektronických součástek. Jedná se o jediné zařízení tohoto typu v České republice i v celé východní Evropě.  


Světová novinka Rittal RiMatrix S poprvé v České republice

25.4.2014 Světovou novinku v oblasti řešení datové infrastruktury RiMatrix S představila společnost Rittal poprvé na veletrhu CeBIT 2013. Dne 23. – 25. dubna 2014 měli možnost RiMatrix S shlédnout také odborníci v České republice, a to v rámci celoevropské roadshow, kterou společnost Rittal odstartovala začátkem dubna 2014. RiMatrix S je kompletní datové centrum, které se skládá z definovaného počtu serverových a datových racků řady TS IT, klimatizačních jednotek, napájecích zdrojů, záložních zdrojů a monitorovacích prvků.


IQRF Alliance přináší bezdrátové sítě bez programování

23.10.2013 Po deseti letech vývoje a úspěšných aplikací bezdrátové komunikační technologie IQRF spustila česká elektrotechnická firma MICRORISC nadnárodní projekt IQRF Alliance. Výrobcům elektroniky, systémovým integrátorům a servisním společnostem se tak poprvé otevírá možnost integrovat bezdrátové MESH sítě do svých produktů a systémů bez nutnosti jakéhokoliv programování. 



Kompaktní mSATA Mini SSD modul

21.5.2013 Společnost Apacer, inovativní výrobce paměťových produktů, představuje kompaktní Small Form Factor (SFF) SSD modul mSATA Mini M4. Produkt se pochlubí rozměry pouhých 26,8×29,85 mm, což znamená, že jeho velikost je v porovnání s dosavadními mSATA SSD založenými na standardu JEDEC MO-300 méně než poloviční. Navíc má novinka nízkou spotřebu energie a je vybavena technologiemi proti otřesu a vibracím.


Výzkumné a Technologické centrum MICRORISC: nové centrum „chytré“ české firmy

15.5.2013 Česká republika má od začátku května 2013 další výzkumné a vývojové centrum, zaměřené na „chytré“ informační a řídicí technologie. Je umístěno v průmyslové zóně Jičína jako první centrum tohoto druhu v Jičínském regionu. Jeho zvláštností je mimo jiné i to, že jej neotevřela velká nadnárodní skupina, nýbrž perspektivní, expandující česká firma MICRORISC. 


Revoluce v GPS: Navigování družic na daleké oběžné dráze

20.4.2013 Družice, sloužící k GPS navigaci – například v rámci systému Galileo provozovaného pod Evropskou vesmírnou agenturou ESA – se pohybují na oběžné dráze cca 23 tisíc km od zemského povrchu a zaměřují svůj signál přímo na Zemi. Kromě pozemských uživatelů využívají jejich služby i družice, pohybující se na nižších hladinách, pokud jsou vybaveny GPS přijímačem. Automaticky tak mohou upravovat svoji polohu s minimálními zásahy ze Země. 


Projekt MEMS2015: nový přístup k vývoji MEMS

20.2.2013 Mikro-elektromechanické systémy (MEMS) stojí na prahu revoluce: V rámci projektu „Circuit Diagram-Based Design of MEMS for Applications in Optics and Robotics“ (Navrhování MEMS pro aplikace v optice a robotice pomocí obvodového schématu), zkráceně MEMS2015, se připravuje první univerzální metoda pro navrhování MEMS. Ta by měla vyplnit mezeru mezi elektronikou a mechanikou při jejich návrhu, výrobě a následné integraci do produktů.  


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services