Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Malé modulární reaktory mohou být užitečným posilovým zdrojem energie pro důležité americké instituce

8.2.2018 Výpadky elektrické energie mohou být kritické z hlediska bezpečnosti, ale mají i nemalý ekonomický dopad. V USA se odhaduje, že ročně tyto výpadky stojí americké hospodářství v úhrnu 150 miliard dolarů tedy v přepočtu přes 3 bilióny Kč. Jedním z řešení by mohly být posilové energetické zdroje v podobě malých modulárních reaktorů. Píše se to ve zprávě „Small Modular Reactors: Adding resilience at federal facilities (Malé modulární reaktory: Přidání odolnosti ve federálních institucích) od americké právnické firmy Kutak Rock a finanční poradenské firmy Scully Capital Services. Tato zpráva, s níž byla odborná veřejnost seznámena na začátku února 2018, byla financována americkým ministerstvem energetiky (DoE).

Malé modulární reaktory (SMR) obecně patří mezi tzv. malé reaktory. Pro tyto reaktory, které jsou, spolu s reaktory IV. generace, nosným vývojovým směrem jaderné energetiky jsou charakteristické elektrické výkony v rozmezí 10 – 200 MWe (oproti výkonům kolem 1000 MWe u „velkých“ reaktorů), minimální nároky na obsluhu, minimální nároky na údržbu, dlouhý interval pro výměnu paliva a minimální zóna havarijní připravenosti (vyloučení úniku do okolí). Při jejich vývoji jsou využívány zkušenosti z vojenských i civilních projektů. Další důležitou vlastností, k níž jejich vývoj směřuje, je provoz bez obsluhy a bez výměny paliva po velmi dlouhou dobu, cca 10 – 25 let.

Příkladem malého modulárního reaktoru je americký projekt NuScale od dodavatele NuScale Power. Tato malá jaderná elektrárna o elektrickém výkonu 45 MWe obsahuje tlakovodní reaktor a parogenerátor, uzavřené v jedné kompaktní nádobě. Jeden takovýto modul je necelých 25 m dlouhý, má průměr 4,6 m a váží cca 650 tun. Tyto moduly lze běžným způsobem dopravovat a na místě spojovat do soustavy až 12 modulů o celkovém výkonu 540 MWe.

Uvedená zpráva se zabývá nutností spolehlivé dodávky elektřiny v kritických amerických institucích, včetně vojenských. Dále si všímá možnosti využití SMR jako bezemisního posilového zdroje pro tyto instituce. Zpráva uvádí, že by mohly být pro uvedený účel velkým přínosem. Zároveň také upozorňuje na obtíže průkopnické technologie, včetně právních a procesních aspektů při schvalování a uvádění do provozu, se zřejmými finančními dopady.

Zpráva uvádí doporučení, jak tato rizika redukovat. Jedním z nich je dlouhodobý, třicetiletý kontrakt na dodávku elektřiny z těchto zdrojů, který dává investorovi přiměřenou jistotu, že se mu vložené prostředky vrátí.

V této souvislosti si zpráva všímá některých již připravovaných projektů. Mezi nimi je například výše zmíněná elektrárna typu NuScale v americkém státě Idaho pro Utah Association of Municipal Power Systems (vládní sdružení municipalit, okresů a jejich energetických organizací ve státě Utah, jehož cílem je spolupráce při sdílení zdrojů elektrické energie). Tento projekt by, jako vůbec první využití této technologie, měl být uveden do provozu v roce 2023.

Zpráva doporučuje i další podpůrné nástroje z oblasti daní a bankovního financování. V neposlední řadě apeluje na to, aby jaderné zdroje byly oficiálně uznány mezi „čisté“ zdroje energie, jimiž fakticky jsou.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Jaderná energetika na postupu: bilance nových reaktorů v roce 2017 a plány na rok 2018

22.1.2018 Jaderná energetika, navzdory své kontroverzní image v některých zemích, je stále důležitou technologií pro bezemisní výrobu elektrické energie ve světě. Svědčí o tom i bilance nově spuštěných jaderných bloků v roce 2017, kdy zahájily výrobu čtyři nové jaderné reaktory, a plány na rok následující, tedy letošní, kdy se očekává spuštění sedmnácti reaktorů. 


600MWe reaktor s rychlými neutrony v Xiapu: Čína rozvíjí reaktory IV. generace

15.1.2018 Čína je jednou ze zemí, které budoucnost svojí energetiky staví na rozvoji moderních jaderných technologií. Důkazem je 600MWe experimentální reaktor s rychlými neutrony (FNR), s jehož stavbou započala Čínská národní jaderná společnost (CNNC) a její dodavatel China Nuclear Industry 23 Construction Co Ltd. na konci roku 2017 v Xiapu, v provincii Fujian. Navazuje tak na 65MWt/20MWe reaktor CEFR (Chinese Experimental Fast Reactor), který je již několik let připojen k síti. 


Hledá se vhodný typ reaktoru pro rozvoj české jaderné energetiky

12.10.2017 Zájemci o výstavbu nových jaderných bloků v České republice muset budou s velkou pravděpodobností prokázat schopnost postavit nabízený typ reaktoru i v zahraničí. Předběžný zájem o českou zakázku projevily společnosti Areva (EdF), China General Nuclear Power (CGNP), Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), Mitsubishi Atmea, Rosatom a Westinghouse. Jak v říjnu 2017 informovala Česká nukleární společnost, referenční reaktor (tedy takový, který firma postavila v členském státě EU nebo v jiné, jaderně vyspělé zemi) dovedla nejblíže k dokončení zatím ta posledně jmenovaná, tj. Westinghouse. 


Projekt Shamisen dává doporučení pro připravenost a reakci na jadernou havárii

14.9.2017 Problematické dopady havárie v japonské elektrárně Fukushima a následných opatření na životy a zdraví obyvatel byly jedním z důvodů, proč vznikl projekt Shamisen financovaný z prostředků EU, zaměřený na zlepšení připravenosti a reakce na jadernou havárii. Ukázalo se totiž, že v důsledku této havárie nezahynul ani jeden člověk na následky ozáření, ale více než šest set lidí, hlavně starých a nemocných, předčasně zemřelo na následky nešetrné evakuace 


Zpráva IAEA 2017: kapacita jaderných zdrojů se může do roku 2050 zdvojnásobit

29.8.2017 Ačkoli některé země, například Německo se svým programem „Energiewende“, ustupují z politických či jiných důvodů od jaderné energie, ve světě tento zdroj stále zůstává významnou příležitostí pro rozvoj nízkouhlíkové elektroenergetiky. Svědčí o tom i zpráva Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) ze srpna 2017, která uvádí možnost více než zdvojnásobení celkové výrobní kapacity jaderných elektráren ve světě. 


Malý reaktor VK-300: odpověď na zájem ruských měst o jaderný zdroj pro kogeneraci

19.12.2016 Jedním z trendů v rozvoji jaderných technologií směrem k ekonomickému komerčnímu provozu jsou malé reaktory. O jejich využití je v současnosti zájem nejen v USA, Kanadě či Velké Británii, ale hlásí se o ně také ruská města, která by ráda tuto technologii využila pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla neboli kogeneraci. Světová odborná veřejnost o tom byla informována na začátku prosince 2016. 


Malý reaktor IV. generace pomůže energetice ve vzdálených oblastech Kanady

9.12.2016 Hlavním trendem technologického vývoje jsou tzv. malé reaktory a reaktory IV. generace. Propojení obou těchto významných trendů v sobě zahrnuje projekt malého reaktoru typu MTGR montrealské společnosti StarCore Nuclear, která zahájila na konci října 2016 proces revize designu u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (CNSC). 


Projekt NuScale: vybudování a provoz malého reaktoru bude mít významný přínos pro místní ekonomiku

31.8.2016 Malá modulární elektrárna NuScale, jejíž aktuality na našem portále průběžně sledujeme, je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které – vedle reaktorů IV. generace – představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Jejím dodavatelem je americká projektová firma NuScale Power. První instalace této elektrárny se plánuje poblíž města Idaho Falls v americkém státě Idaho na severozápadě USA. Ekonomická studie projektu, prezentovaná v polovině srpna 2016, poprvé blíže vyčísluje celkové investiční náklady a přínosy pro místní ekonomiku v podobě nově vzniklých pracovních míst. 


Belojarsk 4: reaktor IV. generace se rozběhl na plný výkon

30.8.2016 Reaktory IV. generace jako jeden z důležitých směrů ve vývoji jaderné energetiky zaznamenaly v polovině srpna 2016 významný milník: Blok 4 ruské jaderné elektrárny Belojarsk vybavený reaktorem BN-800 s rychlými neutrony dosáhl poprvé 100 % výkonu. Je to další krok k přípravě tohoto bloku na započetí komerčního provozu, které je plánováno koncem roku 2016. 


Malý reaktor PRISM má předpoklady ke komercializaci

25.8.2016 Malé reaktory jsou, vedle reaktorů IV. generace, jedním z důležitých vývojových směrů ve vývoji jaderné energetiky. V souvislosti s výzvou prezidenta GE Hitachi Nuclear Energy americké vládě a podnikatelské sféře k podpoře komercializace moderních jaderných technologií byl v srpnu 2016 na Aspen Institute prezentován odborné veřejnosti jeden z konceptů těchto reaktorů, malý reaktor PRISM. 


Malý reaktor NuScale dostane palivo od Arevy

21.12.2015 Elektrárna NuScale, jejíž přípravu na komerční provoz na našich stránkách průběžně sledujeme, je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Významným krokem k jejímu uvedení do provozu se stala začátkem prosince 2015 dohoda mezi jejím dodavatelem NuScale Power LLC a společností Areva Inc na výrobu palivových souborů pro tento projekt. 


Velká Británie má zájem o malé reaktory

3.11.2015 Malé reaktory jsou, vedle reaktorů IV. generace, jedním z důležitých vývojových směrů ve vývoji jaderné energetiky. Jako perspektivní směr je vnímá rovněž Velká Británie, která je zároveň evropským leadrem v oblasti využívání větrné energie jakožto důležitého obnovitelného zdroje. O spolupráci na rozvíjení této strategie projevila zájem americká elektrotechnická firma Westinghouse, která tento svůj záměr prezentovala v říjnu 2015. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services