Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Logo! 8: Nová generace logických modulů

29.7.2014 Divize Industry Automation společnosti Siemens uvádí na trh řadu logických modulů Logo! 8 určených k použití v menších automatizačních systémech v průmyslu a při automatizaci technických zařízení v budovách. Jde o zcela novou generaci přístrojů této kategorie. Řada Logo! 8 nahrazuje dvě současné řady Logo! 0BA6 a Logo! 0BA7 a vyznačuje se jednodušším ovládáním, menšími nároky na prostor při větším počtu digitálních a analogových výstupů a také lepším poměrem ceny k výkonu.

Všechny základní jednotky nové řady Logo! 8 nabízejí spojení po Ethernetu, další funkce podporující ovládání a přístup k zařízení na dálku a také snazší konfigurování komunikačních funkcí. Řada Logo! 8 s inovovaným designem obsahuje osm základních jednotek, každou s ethernetovým rozhraním a webovým serverem, a čtyři podružné jednotky, vše kompaktně uspořádané stejně jako dosud.

Čtyři ze základních jednotek nové řady Logo! 8 lišící se způsobem napájení mají textový displej se šesti řádky po šestnácti znacích a třemi nastavitelnými barvami pozadí. Textové zprávy a stavové informace zobrazované na displeji jsou díky výrazným signálním barvám displeje, jasným informacím pro obsluhu a zmenšení počtu zkratek lépe viditelné a snáze čitelné než dosud.

K základním jednotkám řady Logo! 8 je k dispozici mnoho různých doplňkových komponent, rovněž nových. Nabízeny jsou např. textový displej se šesti řádky po 20 znacích a se čtyřmi funkčními klávesami, modul s funkcí ethernetového přepínače se čtyřmi porty, sedm typů digitálních a tři typy analogových modulů a různé napájecí moduly. Jako novinka je nabízen modul s funkcemi SMS a GPS umožňující určovat geografickou polohu, přenášet výstražná hlášení a ovládat zařízení na dálku prostřednictvím mobilního telefonu či zajistit časovou synchronizaci.

Jednotky řady Logo! 8 se připojují stejně jako jednotky předchozích verzí a stejně tak jsou beze změny přenositelné také aplikační programy. Nové přístroje se konfigurují v prostředí nového softwaru Logo! Soft Comfort V8, umožňujícím snadno a rychle sestavovat a ladit aplikační programy – např. komunikační funkce v síti s až šestnácti uzly lze jednoduše nadefinovat metodou „přetáhni a pusť“.

Díky vestavěnému webovému serveru lze jednotky řady Logo! 8 jednoduše využít ke sledování a řízení prostřednictvím bezdrátových místních sítí (WLAN) a internetu. Vestavěný server spolupracuje se všemi webovými prohlížeči běžnými v počítačích, inteligentních telefonech a tabletech – od Chrome, Firefox a Internet Explorer až po prohlížeč Opera – bez ohledu na použitý operační systém. Webové stránky se zobrazením nastavení logického modulu a obsahu externího textového displeje jsou k dispozici okamžitě. Uživatelé nepotřebují žádné znalosti programování v jazyce HTML.

Logické moduly uvedla společnost Siemens na trh v polovině 90. let minulého století jako novou kategorii přístrojů překlenující mezeru mezi stykači, pomocnými relé a časovými spínači na jedné a programovatelnými automaty (PLC) na druhé straně. Logické moduly Logo! jsou univerzálně použitelné v průmyslu i jako součást technických zařízení budov. Uplatňují se v bezpočtu nejrůznějších úloh od řízení jednoduchých strojů až po automatizaci v budovách. Lze se s nimi setkat např. u lisů na odpadky, dopravních pásů, podávacích a třídicích zařízení, automatických manipulačních zařízení, myček automobilů, systémů řízení přístupu, soustav osvětlení/dveří/vrat, akvárií a terárií, přídavných topných soustav, saun, bazénů, krmných linek používaných v chovech ryb a dobytka, v kompresorových a čerpacích stanicích atd.

Siemens

Foto: Siemens

Více informací zde

Přečtěte si také další články z rubriky Průmyslová automatizace:

Kabely od LAPP pro robotiku

3.7.2014 Robotika byla tématem letošní 15. mezinárodní tiskové konference, kterou pořádala firma U.I. Lapp ze Stuttgartu ve dnech 22. – 24. května 2014 ve městě Sainte Maxime na jihu Francie. Zvláštní pozornost se zde soustředila na technologii robotů pro automobilový průmysl. Ten je totiž jedním z odvětví, kde jsou kladeny nejnáročnější požadavky na kvalitu a životnost robotů a všech jejich komponentů.


Pohon dělá rozdíly

20.6.2014 Technologie pohonu je klíčovým prvkem pro výkon průmyslového robotu. I přesto se mnoho výrobců spoléhá v tomto ohledu na standardní řešení dodávaná jinými firmami. Jedna výjimka tu však je: Stäubli dlouhodobě vyvíjí a samostatně vyrábí vlastní systém pohonu pro své šestiosé roboty, a těží tak z jedinečné přesnosti, dynamiky a dlouhodobé životnosti, které tento systém nabízí. Přinášíme další poznatky z tiskové konference Stäubli, která se konala 3. června 2014 v Mnichově v rámci veletrhu Automatica 2014 a kde společnost Stäubli představila také novou řadu robotů Stäubli TX2 a novou generaci kontroléru CS9


Ruku v ruce s robotem

18.6.2014 S novou řadou robotů TX2 a kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem. 



Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše. Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 

 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services