Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Architektonické osvětlení interiéru památek: bazilika svatého Petra ve Vatikánu  

13.2.2019 Moderní osvětlovací technologie nabízejí nebývalé možnosti kromě jiného i pro vnitřní osvětlení architektonických památek. Lze se o tom přesvědčit i na církevní půdě Vatikánu, která přitahuje turisty z celého světa. Po proslulé Sixtinské kapli dostala v lednu 2019 moderní vnitřní osvětlení také známá bazilika svatého Petra se svojí půltisíciletou historií.

Výstavba baziliky sv. Petra probíhala v letech 1506 – 1629 a významně se na ni podílel i geniální a všestranný Michelangelo Buonarroti, který rovněž vyzdobil svými freskami výše zmíněnou Sixtinskou kapli.

Bazilika je 190 m dlouhá. Každá z lodí má šířku 58 metrů a v centrální části je vysoká až 46 metrů. Dóm je vysoký 137 metrů. Prostorem basiliky čítajícím 22 tisíc čtverečných metrů projde denně na 27 tisíc návštěvníků. Tolik jako základní parametry pro představu nároků, jimž muselo osvětlení vyhovět.

Příprava a realizace projektu trvala 18 měsíců. Celý koncept vnitřního osvětlení byl vytvořen na míru dodavatelskou společností Osram. Systém osvětlení zahrnuje 780 speciálních svítidel vybavených přibližně 100 tisíci LED zdroji.

Inovativní LED osvětlení s vysokou kvalitou světelného spektra a výkonnou fotometrickou distribucí značně redukuje oslnění. Díky speciální geometrii osvětlení a kompaktním rozměrům mohou být přitom svítidla optimálně integrována do architektury (viz foto). V důsledku výkonnosti použitých moderních svítidel bylo možné významně snížit jejich počet.

Díky novému osvětlení lze do všech detailů pozorovat práci starých mistrů v interiéru, například mozaiky na stěnách chrámových lodí (viz foto).

Snad i mistr Michelangelo by s takto nasvícenou bazilikou mohl být spokojen, podobně jako s výše zmíněným osvětlením „své“ Sixtinské kaple. Možná by ho navíc ohromil digitální řídicí systém umožňující vybírat, upravovat nebo samostatně vytvářet speciální světelné scénáře.

A ještě dvě charakteristiky, již ryze technické:

Zvolená osvětlovací technologie osvětlení také umožňuje přenášet televizní vysílání ve vysokém nebo velmi vysokém rozlišení podle standardu 4K nebo 8K.

Nikoli nevýznamná je i úspora energie na osvětlení. Díky použitým světelným zdrojům a digitálnímu řídicímu systému bude v porovnání s předchozím systémem osvětlení ušetřeno až 90 % energie.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Osram

Další informace zde

Přečtěte si také:

Mnichovské Národní divadlo v novém osvětlení integrovaném do fasády

13.11.2017 Světelné technologie na bázi LED zdrojů znamenají kromě jiného příležitost, jak umělecky pracovat se světlem v architektuře a zároveň provoz osvětlení významně zefektivnit. Příkladem je nové osvětlení národního divadla (Nationaltheater) v německém Mnichově, které bylo představeno veřejnosti na začátku listopadu 2017. 


Náměstí Piazza Santa Maria dei Battuti v Trevisu: moderní světelné technologie vracejí místu historii

16.5.2017 Treviso je 84tisícové italské město v oblasti Benátsko, s dějinami sahajícími do starořímských časů a s množstvím historických památek. V jeho centru se nachází starobylé náměstí Piazza Santa Maria dei Battuti, které dosud sloužilo spíše jako průjezdná ulice. Po mnoha letech se nyní obnovuje jeho přirozená funkce náměstí v souvislosti s plánovanou pěší zónou. V květnu 2017 k tomuto důležitému městotvornému záměru významně přispělo zajímavé řešení inteligentního veřejného osvětlení, dodané společností Osram. 


PerfectBeam: LED osvětlení pro muzea věrně zobrazuje exponáty a neškodí jim

7.10.215 Provozovatelé budov s historickými artefakty nevyčíslitelných hodnot, ať už jsou to například muzea, galerie nebo církevní objekty, řeší často neřešitelný problém: Jak co nejlépe předvést vystavené exponáty, obrazy nebo nástěnné fresky návštěvníkům a přitom zamezit jejich znehodnocování kvůli vnějším vlivům. Tento problém se týká mimo jiné vnitřního osvětlení, které by mělo uvedené artefakty zobrazovat v dostatečně intenzivním světle bez rušivých stínů a v co nejpřirozenějším barevném podání. 


LED osvětlení v pařížském chrámu Notre Dame

14.3.2014 Po ukázce využití LED svítidel pro osvětlení vatikánské Sixtinské kaple se přednosti této světelné techniky předvedly v březnu 2014 v další světové památce, pařížském chrámu Notre Dame. 400 LED svítidel od výrobce Royal Philips zde umělecky zvýrazňuje neopakovatelné rysy gotické architektury a zároveň snížilo elektrický výkon osvětlení z původních 140 kW na pouhých 30 kW – tedy spotřeba elektrické energie na osvětlení chrámu klesla o téměř 80 %. 


LED osvětlení pro Sixtinskou kapli

6.11.2013 Unikátním případem využití LED svítidel se stává nové osvětlení známé Sixtinské kaple ve Vatikánu, které se zde instaluje od začátku listopadu 2013. Po pěti stech letech lze tak vidět všechny barevné odstíny nástěnných maleb v dosud nevídaném jasu. Při dosavadním konvenčním osvětlení, s omezeními danými technologickými možnostmi a restaurátorskými požadavky, byly tyto malby viditelné nedostatečně a velmi přitom záleželo na momentálním denním světle. V plném provozu bude nové LED osvětlení od příštího roku. 


Nové LED osvětlení pro Pražský hrad

27.6.2013 Původní osvětlení ve vybraných částech Pražského hradu postupně nahradí téměř 10 000 nejmodernějších LED Panasonic, které zachovávají historickou atmosféru osvětlení. Jejich instalace přinese 77% úsporu energie. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services