Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Osram SFH 4703AS: nová infračervená LED pomáhá lépe rozpoznávat registrační značky aut

28.3.2017 Pro rozpoznávání registračních značek automobilů v mýtných systémech nebo na parkovištích se dnes typicky používají kamery vybavené infračervenými LED se světlem o vlnové délce 850 nm – 940 nm. Při těchto vlnových délkách však často vzniká problém s vytvářením dostatečně kontrastních zobrazení určitých barevných kombinací. Na pomoc přichází společnost Osram Opto Semiconductors se svým novým produktem, infračervenou LED s obchodním označením SFH 4703AS, která vyzařuje světlo o vlnové délce kratší, 810 nm.

Tato LED má řadu pozoruhodných optických a energetických vlastností. Při proudu 1 A emituje optický výkon 1 W. Úhel vyzařování ±45 °umožňuje široké osvětlení s výslednou úhlovou intenzitou 630 milliwattů na steradián (mW/sr) při proudu 1 A. Rozměry celé součástky s LED diodou včetně optické čočky jsou pouhých 3,85 × 3,85 mm na délku a šířku při výšce 2,29 mm.

Díky větší rozlišovací schopnosti kamery s vlnovou délkou světla 810 nm oproti běžně používaným zdrojům (viz výše) automatické bariéry, parkovací kontroly nebo mýtné systémy fungují rychleji a spolehlivěji, snižují dobu čekání i riziko omylů. Při stejném optickém výkonu kromě toho lze, v porovnání s běžnými kamerami, detekovat registrační značky z větší vzdálenosti.

Tuto LED lze kombinovat se světelnými zdroji o jiných vlnových délkách v jedné osvětlovací jednotce, případně ji zaměnit za existující zdroje, aniž by bylo nutné měnit konstrukci zařízení. Konstruktéři finálních řešení vybavených těmito LED by nicméně měli mít na paměti, že lidské oko vnímá infračervené světlo jako jemnou červenou záři, která je u vlnové délky 810 nm silnější než u dosud používaných delších vlnových délek.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto LED © Osram

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Efektivní osvětlení velkých prostor: svítidla komunikují mezi sebou pomocí infračervených LED

16.3.2017 U velkých kancelářských objektů, stejně jako třeba ve veřejném osvětlení, je snaha zefektivnit provoz osvětlovací soustavy tím, že se intenzita osvětlení upravuje podle přítomnosti a pohybu osob v objektu. Australská společnost Organic Response, nabízející „inteligentní“ osvětlovací systémy, nabízí zajímavé řešení, založené na komunikaci mezi jednotlivými svítidly pomocí modulovaných infračervených signálů. Odborné veřejnosti bylo toto řešení představeno v březnu 2017. 


Bílé LED veřejné osvětlení a jeho nemilé důsledky

20.2.2017 Současným trendem ve světelných zdrojích pro veřejné osvětlení jsou LED svítidla používající bílé světlo s velkým podílem modré složky. To působí dojmem bílého dne, což se někomu třeba i líbí, ale má i „temnou“ stránku – je škodlivé pro lidi i městskou přírodu. V čem je problém, na to jsme se zeptali RNDr. Jana Hollana, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. 


Smart city Wipperfürth: chytré veřejné osvětlení s víceúčelovou informační infrastrukturou

31.1.2017 Důležitou součástí inteligentních měst neboli smart city je i účinné a úsporné veřejné osvětlení. Často bývá spojováno pouze s LED světelnými zdroji, ačkoli tyto zdroje samy osobě nejsou samospasitelné, jak dokládají závěry odborných diskusí i největší projekt veřejného osvětlení v Madridu. Kromě LED zdrojů se při modernizacích veřejného osvětlení uplatňují rozmanité řídicí technologie. Infrastruktura veřejného osvětlení zároveň může posloužit více účelům. Takovéto modernizační projekty přitom zdaleka nejsou jen doménou velkoměst 


DL30 LED: Osram představil nové futuristické svítidlo pro veřejné osvětlení

13.12.2016 Začátkem prosince 2016 představila společnost Osram pod značkou DL 30 LED nové, futuristicky laděné LED svítidlo pro veřejné osvětlení. K jeho základním rysům patří variabilita provedení, moderní design a inteligentní řízení. Osvětlení DL 30 LED (viz foto a obrázek) je dodáváno v rozmanitých verzích. Společné mají tyto verze teplotu chromatičnosti 4000 K (neutrálně bílá). 


Tenká LED: dioda místo wolframového vlákna – od tradiční žárovky k nerozeznání

12.11.2015 Svítidla vybavená LED jako zdroji světla spolu s úspornými výbojkami postupně nahrazují tradiční světelné zdroje – žárovky. Mohou však být místa, například historické budovy nebo městská zákoutí, kde klasická žárovka patří k nezaměnitelnému koloritu a dodává mu atmosféru. Podobně někteří uživatelé mohou cítit jistou nostalgii vůči žárovkám a uvítali by jejich plnohodnotnou estetickou náhradu. Těmto požadavkům vycházejí vstříc rozmanitá svítidla ve tvaru žárovky s LED světelným zdrojem. 


Madrid: největší projekt veřejného osvětlení na světě

5.1.2015 Jak byla v prosinci 2014 informována široká odborná veřejnost, největším projektem veřejného osvětlení na světě se stane probíhající kompletní obnova veřejného osvětlení ve španělském hlavním městě Madridu. Dodavatelem tohoto projektu je společnost Royal Philips. 


Projekt Hi-Q-LED překonává „zelenou mezeru“ ve světelném výkonu LED

28.11.2014 Konvenční LED světelné zdroje vykazují významný pokles světelné výkonnosti, měřené v lm/W, u vlnových délek nad 500 nm, resp. v rozmezí cca 500 až 580 nm – tedy v té části barevného spektra, kde se nachází převážně zelená barva. Tento jev bývá někdy nazýván „zelenou mezerou“ – green gap. V rámci německého projektu Hi-Q-LED, jehož výsledky byly představeny odborné veřejnosti jeho koordinátorem, společností Osram Opto Semiconductors, v listopadu 2014, se podařilo najít na tento problém odpověď v podobě dvou koncepcí LED emitujících zelené světlo. 


LED osvětlení šetří energii tramvají v Innsbrucku

29.4.2014 Provozovatel městské dopravy v rakouském Innsbrucku, podnik IVB, seznámil v dubnu 2014 širokou odbornou veřejnost s tramvajemi Bombardier Flexity, jejichž vnitřní i vnější osvětlení je zajišťováno LED světelnými zdroji. První z těchto tramvají byla uvedena do provozu na konci března 2014. 


OLED 3D: nová světelná technika pro automobily

18.7.2013 Výzkumný tým německého projektu OLED 3D prezentoval na začátku července 2013 první výsledky své práce: praktické využití tzv. třírozměrných organických LED diod (OLED) pro zadní světla automobilu. Jedná se o první využité OLED k tomuto účelu na světě a nabízí zcela nové možnosti pro automobilové designéry. 


Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services