Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Tecomat Foxtrot řídí 15 konferenčních místností v hotelu Van Der Valk

17.4.2015 Od prosince 2014 je v provozu nový kongresový hotel řetězce Van Der Valk u města Veenendaalen v Holandsku. Holandský partner společnosti Teco a.s., firma B&R Design, zrealizoval zakázku, kde Foxtroty řídí a koordinují distribuci audia a videa do všech sálů, ovládají spouštění projektorů, pláten a velkoplošných obrazovek s rozlišením 4K, řídí stínění roletami i žaluziemi, ovládají osvětlení, větrání a samozřejmě i teplotu v každém sále podle potřeby. Celý systém kongresových sálů je navázán na rezervační systém hotelu ITesso a podle časového plánu akcí Foxtrot zavčas připraví tepelnou pohodu.

Řízení AV signálů

V jedné z technických místností je celé jedno pole rozvaděče naplněno kompletním audio/video zařízením společně se třemi Foxtroty v OEM provedení. Každý Foxtrot řídí tři až šest z celkových patnácti sálů. Nahoře jsou dva multiroom-audiozesilovače firmy BOSE, každý s výkonem 4 kW. Pod nimi je přepínací audio matice ESP00 od stejné firmy. Následuje dvojice přepínacích matic 4×4 videosignálu HDMI od firmy CYP. Dále jsou tu zdroje AV signálu: internetové rádio a výstupy z 10 bezdrátových mikrofonů. Výsledné AV signály (HDMI by CAT6) jsou do velkých sálů rozvedeny po stejném kabelu jako TCP/IP data. Uživatelské ovládání je přes standardní webové stránky Foxtrotu vyvedené na dotykový panel ID-28 panel v každém sále. Ovládací stránky jsou dostupné i na přenosných iPadech.

Řízení každé místnosti

V každé místnosti je ve stropě malá jednotka s moduly 1× C-HM-113M s diskrétními a analogovými vstupy a výstupy a 1× SC-1101 se sériovým kanálem RS-232/485. Tyto moduly řídí sluneční clony, systém klimatizace, výtah na projektor i projektor samý, projekční plátno a žaluzie mezi skleněnými panely směrem do chodby. Jsou tu i detektory pohybu a detektory pohyblivých stěn mezi sály. Z nich se odvozují automatické rekonfigurace logiky ovládání všech instalovaných prvků. V každém sále je řídicí stůl s ovládací skříňkou s dotykovým panelem ID-28, síťovou zásuvkou a HDMI konektorem. Stoly se dají přemisťovat a připojují se do síťové zásuvky a sítě LAN do rozvodnic skrytých v podlaze sálu.

Řízení osvětlení – řízení všech LED svítidel po DALI

Firma Helvar do hotelu dodala osvětlení řízené přes 18 DALI routerů se světly, čidly osvětlení a několika relé. Aby mohlo být osvětlení v kongresových sálech řízeno ze stejného ovládacího panelu podle požadavků právě probíhající akce, bylo třeba do ovládacích stránek každé místnosti přidat i stránku pro řízení podle 6 různých scénářů. Uživatel si na této stránce může kdykoliv nastavit pro každý scénář libovolnou kombinaci intenzity každé osvětlovací skupiny v místnosti. PLC Foxtrot pak tato nastavení a řídicí povely přeloží do UDP příkazu, kterým ovládá DALI routery firmy Helvar.

Návaznost na rezervační systém a řízení klima v místnostech

Z rezervačního systému hotelu iTesso Foxtroty každý den přebírají informaci o časových plánech akcí v každé místnosti a zobrazují je přes přehrávače Brightsign Narrowcasting na displejích Samsung rozmístěných před každou místností a ve společných prostorách hotelu. Informace je dále využita pro řízení teploty a ventilace v místnosti. Hodinu před započetím akce se nastaví teplota na 21,5 °C. Během události má uživatel možnost korigovat teplotu v rozmezí plus-mínus 2,5 stupně. Hodinu po události se přepne na standardních 19 °C a místnost se intenzivně vyvětrá.

Rekonfigurace sálů

Dva velké kongresové sály lze pohyblivými stěnami rozdělit každý na tři sály menší nebo jeden větší a jeden menší. Konkrétní konfiguraci lze zadat ručně. Díky senzorům v pohyblivých stěnách však systém tuto konfiguraci rozezná sám a podle toho už synchronizuje ovládání stínění, osvětlení, pláten, projektorů a distribuci AV signálu, tak aby na dvou nebo třech plátnech běžel shodný program.

Plátna, stínicí rolety za nimi, výtahy s projektory, osvětlení i ventilace se po odtažení skládacích stěn (vlevo i vpravo) přepnou do synchronizovaného ovládání pro celý ztrojnásobený prostor.

Správa bezdrátových mikrofonů a centrální dohled

V kanceláři kongresového patra je možno přes iPad umístěný v odnímatelném držáku dohlížet nad všemi sály najednou, případně asistovat uživateli sálu na dálku. V kanceláři je i nabíjecí „hnízdo“ pro všech deset bezdrátových mikrofonů. Při jejich vydávání se jedním dotykem na matici přiřadí konkrétní mikrofon do konkrétního sálu. V jednom sále může být samozřejmě i více mikrofonů najednou. Foxtrot pak nasměruje jejich signál do těch správných reproduktorů.

Vybavení sálu lze ovládat jak z dotykového panelu na stole předsedajícího, tak z tabletu manažera hotelu.

Přehledová stránka s přiřazením mikrofonů a dalších zdrojů audio do jednotlivých sálů včetně nastavení hlasitosti.
ZVĚTŠIT OBRÁZEK

V tomto hotelu sehrál Foxtrot roli jednotícího grafického uživatelského interface mezi řadou specializovaných zařízení dodaných různými dodavateli. Vzal na sebe roli koordinátora celé infrastruktury kongresového patra hotelu, přestože by vlastními technickými prostředky mohl přímo ovládat každé LED svítidlo nebo řídit všechny větve DALI sběrnic, či sám regulovat teplotu i ventilaci a přímo ovládat rolety a žaluzie. Jeho univerzalita se zde uplatnila vlastně obráceně. Vyplňuje mezery a doplňuje komplexní funkce a individuální ovládací rozhraní, které jednostranně orientovaní subdodavatelé ve své nabídce nemají.

TECO, redakčně upraveno

Foto © TECO

Více informací o Tecomat Foxtrot naleznete zde

Přečtěte si také:

Další aplikace Foxtrot v inteligentní administrativní budově

8.4.2015 V březnu 2015, během veletrhu AMPER, byla naše redakce pozvána na prohlídku nové administrativní budovy brněnské firmy WOMBAT s.r.o., kde komplexní řízení technologií obstarává řídicí systém Tecomat Foxtrot od společnosti TECO a.s. Pojďme se tedy podívat, jak si Foxtrot poradil s řízením mnoha různých technologií v budově s 58 místnostmi a garážovou halou. 


Tecomat Foxtrot – „inteligentní dům“ jako chytrý uzel v síti Smart Grid

4.11.2014 V chytré síti SmartGrid se musí propojit chytré uzly. Zatím v pilotních projektech jsou osazovány chytré elektroměry realizující Smart Metering. Každých 15 minut změří spotřebu odběrního místa a průběh předají do „centra“. Naopak z centra elektroměr obdrží informaci kdy a jaký z předpokládaných čtyřech tarifů má nastavit na svých výstupech v následujícím období. 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services