Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Siemens spustil digitální obchod s aplikacemi pro průmyslovou automatizaci

18.1.2022 Společnost Siemens spustila na začátku roku 2022 digitální obchod s aplikacemi od různých dodavatelů pro zákazníky z oblasti průmyslu. Toto tržiště slouží jako speciální transakční mechanismus pro inovativní platformu Siemens Industrial Edge, která umožňuje škálovatelné nasazení informačních technologií a aplikací ve výrobním prostředí.

Kromě aplikací Siemens Edge pro diskrétní průmysl zde již začali své produkty nabízet i další poskytovatelé, jako je například Braincube, Cybus, SeioTec nebo Tosibox. Zákazníci tak mohou využívat širokou škálu softwarových komponent od různých poskytovatelů a výrobců a standardizovaným způsobem je integrovat do vlastních výrobních procesů. Komplexní nabídka zahrnuje řešení pro konektivitu, ukládání dat, vizualizaci a analýzu přes monitorování strojů až po řízení spotřeby energií a majetku. Otevřená softwarová platforma Industrial Edge tak představuje kompletní ekosystém v oblasti edge computingu.

V rámci nové platformy „vše v jednom“ (viz obrázek) si B2B zákazníci mohou zakoupit a provozovat nejrůznější softwarové komponenty. Tržiště Industrial Edge jim nabízí intuitivní a konzistentní uživatelské prostředí tak, jak jsou zvyklí z obchodů s aplikacemi B2C. V několika málo krocích si mohou naplnit nákupní košík aplikacemi, objednat, zaplatit a ihned začít produkty používat – nezávisle na jednotlivých výrobcích.

Systém umožňuje různý způsob plateb, včetně platby kreditní kartou. Pro bezproblémové objednání, zaplacení a dodání softwaru nemusí partneři navíc komunikovat přímo se zákazníky, jak je běžnou praxí na dnešních průmyslových tržištích. Platforma společnosti Siemens je dostupná po celém světě a představuje pro vývojáře aplikací ideální přístup na trh průmyslové automatizace.

V rámci postupného rozšiřování nabídky se Siemens zaměří na další partnerské služby a softwarové aplikace, které lze v ekosystému Industrial Edge dále využít.  

Poznámky:

Diskrétní výrobu lze definovat jako komplex několika fází, mezi kterými může být časová prodleva. Typickým příkladem je strojírenství nebo elektrotechnický průmysl. Opakem diskrétní výroby je procesní výroba, kde všechny kroky na sebe těsně navazují. Typickým příkladem je potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl.

Edge computing (doslova okrajové výpočty) je způsob zpracování dat, při němž jsou výpočetní síly rozloženy do několika koncových zařízení; mezi klientem a vzdáleným serverem probíhá jen ta nejnutnější komunikace. Vše ostatní, od sběru dat přes kontrolní funkce až po ukládání obsahu náročného na datový tok, probíhá v místech bližších koncovému uživateli. Tím se edge computing liší od cloud computingu, kde běží všechny procesy na jednom centrálním vzdáleném úložišti – cloudu. Edge computing tak urychluje procesy a snižuje provozní zátěž podnikových serverů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázek © Siemens

Přečtěte si také:

Brno získá unikátní automatickou dotřiďovací linku na separovaný odpad

14.1.2022 Poklepáním na základní kámen haly pro novou dotřiďovací linku na separovaný plast a papír začal v prosinci 2021 v Brně výjimečný projekt svozové a odpadové společnosti SAKO Brno v oblasti odpadového hospodářství a jeho automatizace. Na rozdíl od všech ostatních takovýchto linek v České republice, dosud založených na ručním třídění, bude provoz brněnské dotřiďovací linky plně automatický.


EPLAN Platforma 2022 – seznamte se s novým vzhledem a koncepcí

6.10.2021 Už je to tu – nová verze EPLAN Platforma 2022. A s ní firma EPLAN, dodavatel řešení, ohlašuje budoucnost projektování v elektrotechnice se snadným ovládáním, a to jak pro zkušené uživatele softwaru EPLAN, tak pro začátečníky. Intuitivní uživatelské rozhraní, založené na konceptech, které už jsou důvěrně známé, je velmi dobře přijímáno a zároveň zlepšuje uživatelský komfort. 


Žrouti nákladů v instalační technice   

4.10.2021 Již v rané fázi konstrukce se v elektrické instalační technice skrývají žrouti nákladů, které lze vymýtit systémově orientovanými koncepcemi a decentrální automatizační technikou. Jaké metody a koncepce lze použít k uspokojení individuálních potřeb výrobců strojů a jak lze dosáhnout větší standardizace a efektivity v elektroinstalaci, k tomu nabízí Murrelektronik různé scénáře řešení, které snižují náklady až o 30 %. 


Nový pohonový systém Siemens pro průmysl i logistiku

16.9.2021 Společnost Siemens představila na konci srpna 2021 nový kompaktní pohonový systém Sinamics G115D určený speciálně pro horizontální dopravníkové aplikace. Tato výkonná a ucelená jednotka obsahuje motor, frekvenční měnič a převodovku a je k dostání ve dvou provedeních: pro montáž na stěnu a na motor. Systém Sinamics G115D má robustní design ve vysokém stupni krytí (až IP66), a je proto vhodný i pro náročná provozní prostředí. 


Nová, intuitivnější EPLAN Platforma 2022 nabízí první nahlédnutí

29.7.2021 První letmý pohled na nadcházející verzi EPLAN Platforma 2022, která má být uvedena na trh v průběhu léta, představila společnost EPLAN na veletrhu Hannover Messe Digital Edition. Ti, kdo očekávali jednoduchou aktualizaci, byli překvapeni. Za novou platformou EPLAN se skrývá nová a důkladně přepracovaná verze: Jedná se o kompletní balíček, který se díky novému uživatelskému rozhraním překvapivě snadno používá a současně umožňuje plánování projektů na bázi pracovního toku, a to na nebývalé úrovni efektivity. 


EPLAN eVIEW Free nyní s AR funkcemi – funkcemi pro rozšířenou realitu

20.7.2021 Výrobci rozvaděčů nyní mohou při příštím setkání se subdodavatelem či systémovým integrátorem jednoduše vzít svůj smartphone a promítnout digitální prototyp rozvaděče přímo na stole u generálního ředitele. Nebo přímo ve výrobním závodu zákazníka. Zní to vskutku fantasticky – ale už je to realita! Nový doplněk pro rozšířenou realitu (AR) cloudového softwaru EPLAN eVIEW Free v kombinaci s bezplatnou aplikací Vuforia od PTC umožňuje zobrazení kompletně sestaveného rozvaděče ve virtuálním prostoru. 


ROV od General Electric usnadňuje péči o turbíny vodních elektráren

3.6.2021 Turbíny vodních elektráren potřebují, stejně jako jakákoli jiná zařízení, pravidelné prohlídky. V náročných podmínkách vodních elektráren je tento proces obzvláště složitý, zvláště s ohledem na nesnadno dosažitelnost některých části turbín ponořených ve vodě. Na pomoc této činnosti a jejímu efektivnímu provádění přišla v druhé polovině května 2021 společnost GE Renewable Energy ze skupiny General Electric se zajímavým řešením: robotizovaným zařízením pro provádění prohlídek pod vodou.  


Nový SmartSignal od General Electric pomáhá prediktivní údržbě

21.5.2021 Udržovat právě tehdy, když je na to čas a kdy odstávka zařízení přinese co nejméně nákladů a co nejméně úniků tržeb – to je princip prediktivní údržby. Na podporu její praktické realizace v průmyslu přišla na přelomu dubna a května 2021 společnost GE Digital ze skupiny General Electric se zdokonaleným software SmartSignal. 


EPLAN eMANAGE: snadné nahrání, sdílení a správa projektů v cloudu

10.5.2021 Digitální transformace inženýrské práce pokračuje. Společnost EPLAN v rámci svých cloudových služeb představuje novou aplikaci EPLAN eMANAGE pro spolupráci napříč projekty. Umožňuje vám nahrávat projekty z platformy EPLAN do cloudového prostředí, tam je sdílet a pracovat na nich. Již v půli března uvedl EPLAN bezplatnou verzi aplikace a její rozšířená, placená verze bude následovat v srpnu 2021. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services