Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Unicorn Systems digitalizuje výrobu precizních obráběcích strojů v Astra Motor

15.5.2020 Brněnská společnost Astra Motor je předním evropským výrobcem precizních řezných obráběcích nástrojů. Kvůli zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti se společnost rozhodla zavést řešení inspirované iniciativou Průmysl 4.0 (digitalizace a automatizace výroby). Jako partnera si k tomu zvolila společnost Unicorn Systems, předního evropského dodavatele informačních systémů a řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií, který je rovněž hlavním partnerem konference Smart city FOR ARCH pořádané provozovateli tohoto portálu. Odborná veřejnost o tom byla informována na začátku května 2020.

Ve spolupráci se zákazníkem vytvořila Unicorn Systems unikátní systém, který firmě Astra Motor pomohl přejít od papírové dokumentace k digitálnímu řízení výroby. Nový systém Digitální pracoviště 4.0 pomáhá s optimalizací jednotlivých oblastí procesu výroby od jejího plánování přes technickou přípravu a sledování vytíženosti stroje až po reporting a poskytování dat pro jejich další využití či analýzy. Celý proces je integrován s ostatními existujícími systémy Astra Motor.

Předpokladem úspěchu bylo zcela změnit pohled na koncept Průmysl 4.0. Díky tomu se všechny jeho principy podařilo dostat do kusové a malosériové výroby, což je v podstatě unikátní. Přitom vůbec nejde o to, zda je nástroj vyroben o dvě vteřiny rychleji. V kusové a malosériové výrobě jsou časově nejnáročnějšími procesy přípravy výroby, zpracování dokumentace a řízení externích procesů a činností spojených s expedicí. Právě tyto procesy totiž ve výsledku nejvíce brzdí a omezují výrobu, a s ní i její celkovou efektivnost.

Astra Motor díky digitalizaci výrobních procesů dosáhla zkrácení režijních časů až o 90 %.

Základem je plně cloudové řešení, které obsluhuje jednotlivé oblasti procesu výroby a lze ho používat na jakémkoli zařízení, jež má displej, procesor a dostatečnou operační paměť, tedy i na telefonu nebo na tabletu. Plná digitalizace zahrnuje celý proces příjmu a identifikace nástroje, vyhledávání a ukládání informací o něm. Každý vrták, fréza nebo jiný nástroj, který se ve firmě Astra Motor brousí, tak získá svou digitální stopu. Je tudíž k dispozici informace o tom, jak se má brousit či kdy a jak už broušen byl, můžeme spočítat, kolik nástrojů u konkrétního zákazníka je možné ještě nabrousit a kdy už je třeba pořídit náhradu.

Automatizace průmyslu tedy nemusí znamenat jen to, že se do výroby nasadí roboty. Také Astra Motor je využívá na střední a větší série, ale zvyšování efektivity spočívá v digitalizaci procesů, díky kterým lidé pracují mnohem účinněji, neboť používají systém, v němž jsou všechna data potřebná k efektivnímu řízení výroby či servisu. To je oproti původnímu stavu, kdy se používalo několik vzájemně nepropojených tabulek a dokumentů, významný pokrok.

Unicorn Systems, redakčně upraveno

Foto © Unicorn Systems

Další informace zde

Přečtěte si také:

Novinky Schmachtl: Difúzní senzory a bezpečnostní optické závěsy od Leuze

21.4.2020 V dubnu 2020 představila společnost Schmachtl svým zákazníkům a další odborné veřejnosti difúzní senzory a bezpečnostní optické závěsy od společnosti Leuze electronic, které se uplatní zejména v automobilovém a balicím průmyslu. 


Nositelná čtečka s displejem

17.4.2020 Firma ProGlove přichází na trh s novou inovovanou výkonnou nositelnou čtečkou MARK Display malých rozměrů, která nabízí a zobrazuje klíčové informace, ve správnou chvíli tam, kde je to nejvíce potřeba. Čtečka je určena pro pracovníky v první linii, tedy tam, kde se data setkávají s realitou provozu. 


Diagnostická brána Cube67: Snadná diagnostika

9.4.2020 Sběrnicový systém Cube od společnosti Murrelektronik nabízí rozsáhlé diagnostické možnosti. Nová diagnostická brána umožňuje ještě jednodušší přístup k těmto datům. Toto řešení se snadno realizuje, poskytuje jasné informace v případě poruchy a urychluje postup při odstraňování závad s výslednou maximální využitelností strojů a systémů. 


Platforma Lancelot od společnosti Unicorn Systems bude řídit obchodování s plynem v ČR

8.4.2020 Držitelem výlučné licence pro přepravu plynu v České republice je společnost NET4GAS. Provozuje více než 3800 km plynovodů s cílem zajišťovat ekonomicky efektivní, bezpečné a spolehlivé přepravní služby plynu. Ve výběrovém řízení této společnosti na implementaci komplexního IT systému pro obchodní řízení přepravní soustavy plynu v ČR zvítězila v březnu 2020 česká společnost Unicorn Systems, člen evropské skupiny Unicorn. Stalo se tak díky její prověřené softwarové platformě Lancelot. 


EPLAN: Efektivní projektování a vzdělávání – v klidu z domova

2.4.2020 V posledních dnech se práce z domova stává nezbytnou součástí běžného života. Společnost EPLAN se rozhodla podpořit své zákazníky tím, že pro ně připravila řadu mimořádných nabídek, které jim téměř okamžitě umožní používat ty správné programy EPLAN. 


Mico Pro: Perfektní systém na sledování proudu

3.2.2020 Mico Pro je inovačním systémem společnosti Murrelektronik na sledování proudu o napětí 24 V DC. Jeho modulární design umožňuje budovat systémy, které perfektně vyhovují požadovaným aplikacím, přidávají hodnotu výhodným poměrem mezi náklady a přínosy a šetří místo v řídicí skříni. Vypínací charakteristiky patentované společností Murrelektronik zajišťují maximální využití stroje. Další výhodou je pak integrovaná koncepce distribuce potenciálu, která významně omezuje potřebu kabeláže v řídicí skříni. 


EPLAN: Schémata z cloudu

3.2.2020 Na podzim loňského roku byl uveden nový cloudový software EPLAN eBuild určený pro tvorbu elektrotechnických a pneumatických schémat či hydraulických obvodů. Je zaměřen na ty uživatele platformy EPLAN 2.8, kteří hledají cestu do cloudového prostředí. K využití nového softwaru stačí být registrován v cloudovém prostředí EPLAN ePulse a využívat platformu EPLAN verze 2.8. Nový software EPLAN eBuild se dodává v licenci Freemium. 


Murrelektronik: Decentralizovaná řešení automatizace

13.1.2020 Pokročilé koncepty elektrické instalace přivádějí všechny signály ze strojů do řídicího systému nebo cloudu ekonomicky nejvýhodnějším možným způsobem. Klíčem k nejlepší možné elektrické instalaci je zvážení všech fází životního cyklu stroje nebo systému. Výrobci takových strojů a systémů by měli ze zvoleného konceptu těžit stejně, jako budoucí provozovatelé. Důraz by měl být kladen na „celkové náklady na vlastnictví“ a takový životní cyklus, z jakého mají užitek všechny zainteresované strany. 


Interact Industry: „chytré“ osvětlení pomáhá fungování „chytrého“ průmyslového skladu

3.12.2019 Charakteristickým rysem současného masivního rozvoje inovativních technologií, jejichž společným jmenovatelem je internet věcí (IoT), je prolínání účelů jejich využití. Dalším charakteristickým rysem je rostoucí tlak na efektivnost vnitřních procesů v organizacích i ochranu životního prostředí, který je hnací silou tohoto vývoje. Příkladem je „chytré“ vnitřní osvětlení od Signify (dříve Philips Lightong), které pomáhá vytvořit „chytrý“, tedy efektivní a zároveň životnímu prostředí přátelský, sklad firmy Pilkington Automotive v německém Gelsenkirchenu. Odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v listopadu 2019. 


Superkapacitory a jejich použití jako vyrovnávacího zdroje napětí v lokální energetické síti průmyslu i jinde

5.11.2019 Na začátku listopadu 2019 bylo v mladoboleslavské automobilce ŠKODA AUTO uvedeno do provozu unikátní energetické zařízení: superkapacitorový stabilizátor energetické sítě, zde prezentovaný pod obchodním názvem UGS – Ultracapacitor Grid Stabilizer. Jak název napovídá, jeho smyslem je stabilizovat energetickou síť výroby, tedy vyřešit problém výroby s poklesy a krátkodobými výpadky v zásobování elektřinou. V oboru průmyslové automatizace jde o řešení zcela nové, nicméně superkapacitory se pro podobný účel již nějaký čas uplatňují například v sítích trakčního vedení drážní dopravy.


5G a LiFi: společně k netušeným příležitostem

17.10.2019 LiFi a internetové připojení přes mobilní sítě nové generace 5G představují perspektivní směry v technologii přenosu dat a nabízejí netušené příležitosti v mnoha oblastech průmyslu a veřejných služeb. Není proto s podivem, že se dva její lídři, společnost Signify (dříve Philips Lighting) za LiFi a Vodafone za 5G, rozhodli rozvíjet tyto technologie společně. Odborné veřejnosti to prezentovali v říjnu 2019.


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services