Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Elektronika a informační systémy, aplikace

Vektorová technologie SMEV ONE pomáhá zachraňovat životy i majetek

3.4.2019 Složky integrovaného záchranného systému vnímají průjezd svých vozidel ve městech jako velký problém. Důkazem jsou četné nehody záchranných vozidel ohrožující životy a zdraví lidí a působící značné škody na majetku i nadměrný stres záchranářů. Jako odpověď na tento problém se nabízí inteligentní řídicí systém SMEV ONE, prezentovaný svým německým dodavatelem SMEV AG v březnu 2018 na naší konferenci Smart city v praxi IV. Toto řešení zde sklidilo zasloužený zájem přítomných zástupců záchranných složek i ostatních účastníků konference.


SMARTiC dává jistotu uprostřed rostoucí mobility

28.3.2019 Toto je příběh systému SMARTiC, o kterém jste možná dosud neslyšeli. Pokud ale v této zemi řídíte automobil, jste téměř jeho přímými či nepřímými uživateli. Když naše společnost VARS BRNO a.s. získala v roce 2007 zakázku na vytvoření Systému dispečerského střediska pro novou Hlavní dopravní řídicí ústřednu v Praze (HDŘÚ), byl to opravdu velký krajíc. Systém měl totiž zajišťovat komplexní dispečerský dohled nad dopravou ve městě, řízení provozu, poskytování dopravních informací a poskytování podrobných i statistických dopravních dat pro dopravní inženýry. Musel umět komunikovat se všemi dostupnými zdroji dopravních dat a také monitorovat provozní stav zařízení na dopravní infrastruktuře. V té době žádný takový komplexní systém tuzemské ani evropské provenience neexistoval.


Inovativní řešení – proměna parkoviště v Třebíči

27.3.2019 Sedím ve své oblíbené kavárně a listuji novinami. „Na Komenského náměstí vzniká chytré parkoviště“ čtu si. Zalil mě pocit blaženosti. Opravdu jsem rád, že jsem mohl být u toho. Jak to vlastně všechno začalo? Už je to dávno, co jsem se nadchl myšlenkou smart city. A představte si, že město Třebíč, ano, moje milované rodné město, si k ní postupně také cestu našlo! To je pro úspěch dalších projektů naprosto klíčové.


Postřehy z veletrhu AMPER 2019

25.3.2019 Konference Smart city v praxi IV organizovaná provozovateli našeho portálu byla už tradičně doprovodným programem veletrhu AMPER 2019. A protože náš portál věnuje pozornost nejen chytrým řešením pro města a obce, ale v nemalé míře i dalším elektrotechnickým oborům, porozhlédli jsme se po veletržních halách a sledovali produkty a řešení, které zaujmou. V tomto článku přinášíme výběr našich postřehů. 


„Chytrý přechod“ pomáhá zvýšit bezpečnost chodců 

14.3.2019 Přechody přes vozovku se stávají stále rizikovějším místem. Obvykle za to mohou takříkajíc obě strany, často za přispění moderních technologií. Tím jsou míněni chodci zahledění do svých smartphonů nebo řidiči nevěnující dostatečnou pozornost dění kolem sebe, rozptylováni navigací a mobilními telefony, případně ukolébáni tichem a pohodlím moderního automobilu k pocitu, že provoz kolem je jen jakási počítačová hra. Proti těmto úskalím používání „chytré“ techniky představil v únoru 2019 tým odborníků z Korejského institutu stavebnictví a stavební technologie řešení v podobě jiné moderní technologie, která má za cíl zpřítomnit chodce a řidiče blížící se k místu potenciálního střetu. 


LiFi zlepší přístup k internetu a ochrání citlivá data: 30 pilotních projektů v realizaci, zájem o využití v kancelářích i v průmyslu 

12.3.2019 Technologie LiFi (Light Fidelity) představuje kombinaci WiFi a světelných zdrojů. Rozvíjí se již od roku 2010 a její praktické využití představila v březnu 2018 společnost Signify (dříve Philips Lighting). O jedenáct měsíců později, v únoru 2019, tento výrobce informoval odbornou veřejnost o více než třiceti pilotních projektech LiFi v Evropě, Severní Americe a v Asii, na jejichž implementaci spolupracuje. 


TOC Ability: digitální platforma pomáhá handicapovaným cestujícím v britských vlacích

22.2.2019 Cestování veřejnou dopravou, zejména pak cestování vlakem, představuje pro handicapované občany odkázané na invalidní vozík značnou spoustu překážek, které si normální zdravý člověk často ani neumí představit. Moderní technologie představují příležitost, jak takovéto cestování usnadnit. Příkladem je digitální platforma TOC Ability testovaná britskými železničními dopravci, s níž byla odborná veřejnost seznámena v únoru 2019.


Terahertzový transceiver: science fiction v praxi pro vysokokapacitní datový přenos

20.2.2019 Terahertzovým zářením rozumíme oblast elektromagnetického spektra o vlnové délce menší než 1000 µm (1 mm) a větší než 100 µm, ležící na rozhraní mikrovlnného a infračerveného záření. Mezi řadou využití v medicíně, biologii a dalších oborech nachází stále více uplatnění také v telekomunikacích, kde umožňuje přenos dat o vysoké rychlosti a kapacitě. Důkazem je úspěšný vývoj terahertzového transceiveru ve spolupráci Hirošimské university, japonského Národního institutu informatiky a komunikačních technologií a společnosti Panasonic, s nímž byla odborná veřejnost seznámena v únoru 2019. 


Bezpečnost malého reaktoru NuScale podpoří displeje s technologií FPGA

19.2.2019 Jedním z perspektivních projektů tzv. malých reaktorů patří americký projekt NuScale od dodavatele NuScale Power. S jeho prvním využitím v provozu se počítá v roce 2023 a na jeho technickém zdokonalování a zlepšování ekonomiky provozu se stále pracuje. Jedním z takových zlepšení, o němž byla odborná veřejnost informována v lednu 2019, jsou řídicí displeje využívající technologii FPGA. Jde o vůbec první využití této technologie v americké jaderné energetice. 


Mobilní rozhlas – aby byl občan stále součástí své komunity

11.2.2019 Jedním z důležitých znaků chytrého města nebo chytré obce je rozvinutý komunitní život. Tím je míněno, že občan není jen „bezejmenným kolečkem uvnitř soukolí“, ale je průběžně informován o veřejném dění a může se do tohoto dění a rozhodování o něm aktivně zapojit. Dostává tedy informace v reálném čase, kdykoli je to potřeba, a také je přizván k řízení samosprávy a dává vedení města či obce zpětnou vazbu. Chytrou komunikaci mezi vedením měst a obcí nabízí nástroj zvaný Mobilní rozhlas, který vyvinula brněnská firma Neogenia. Podívejme se na nedávný úspěšný příklad jeho aplikace v moravském městě Zábřehu.


Pouličné osvetlenie s funkciou Smart timer dimming

30.1.2019 V obci Rovinka sme spolu so spoločnosťou BENALEX Plus z Bratislavy realizovali osvetlenie s adaptívnym stmievaním – s funkciou smart timer dimming. Toto adaptívne stmievanie je výnimočné tím, že v LED svietidle je umiestnený napájací zdroj MEAN WELL ELG-75-C1400D2. 


Lightelligence: OSRAM představil IoT platformu pro široké využití v oblasti osvětlení a budov

4.1.2018 Pod názvem Lightelligence představila skupina OSRAM na podzimním veletrhu Light + Building 2018 otevřenou platformu internetu věcí (IoT) pro trh osvětlení a budov. Tato platforma připomíná obchod s aplikacemi, kde uživatelé mohou individuálně a flexibilně kombinovat potřebné softwarové komponenty pro příslušné využití. Odborná veřejnost o ní byla blíže informována v prosinci 2018. Lightelligence nabízí využití zejména v následujících oblastech: 


Výzkumný projekt WIFI: hlasové ovládání nástrojů pomůže svářečům i tělesně postiženým

3.1.2019 Svářeči a lidé s ochrnutýma nebo jinak postiženýma rukama mají jedno společné: Nemohou jednoduše ovládat rukama svůj nástroj. Tento společný problém se stal předmětem řešení rakouského výzkumného projektu WIFI („Welding Interaction in Future Industry“, tedy „Interakce při sváření v průmyslu budoucnosti“), který v prosinci 2018 obdržel významné ocenění od Rakouského spolkového ministerstva práce, sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitelů. 


ParkDots: Smart city Nitra má inteligentní parkovací systém

20.11.2018 Inteligentní parkovací systémy jsou jednou z důležitých moderních technologií, které v důsledku pomáhají zlepšit životní prostředí i bezpečnost ve městech. Významně totiž snižují počet zbytečných jízd po městě s jediným cílem: Najít volné místo k zaparkování. Pozadu v tomto směru nezůstává ani slibně se rozvíjející slovenské smart city Nitra, s nímž naše konzultační firma provozující tento portál průběžně spolupracuje (viz seminář k smart city nebo konference Elektrické autobusy pre mesto). Od listopadu 2018 je zde zaveden inteligentní parkovací systém ParkDots.


Schmachtl představuje užitečné novinky ze světa elektroniky pro průmysl od Unitronics

19.11.2018 Podzim 2018 je pro společnost Schmachtl, která je českým zástupcem významných světových výrobců v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství, ve znamení některých důležitých novinek z oblasti elektroniky pro průmyslovou automatizaci od izraelské společnosti Unitronics. 


Policejní roboti budou ve službě na dvou jihokorejských nádražích

8.11.2018 Automatizace a robotizace se nevyhýbají ani složkám záchranného systému. Důkazem je jihokorejský projekt, v jehož rámci budou na nádražích v hlavním městě Soulu a ve městě Daegu (nádraží Dongdaegu) během listopadu 2018 nasazeni celkem čtyři roboti ve funkci policejního dozoru. Tito policejní roboti (nebo snad robotičtí strážníci) budou na nádražích provádět autonomní obchůzky, poskytovat pokrytí průmyslovou televizí (CCTV) a komunikovat s cestujícími s cílem poskytnout jim informace a zajistit jejich bezpečnost.


Trolleybus Checkpoint: moderní technologie pomáhá efektivnímu a bezpečnému provozu trolejbusů

6.11.2018 Bezproblémový provoz trolejbusů vyžaduje průběžnou kontrolu sběračů, zejména těch částí, které jsou neustále v kontaktu s trolejí (tzv. botka). Tento proces je náročný na čas a může být i nebezpečný. Na pomoc přichází rakouský výrobce  Kruch Railway Innovations, který na konci října 2018 informoval odbornou veřejnost o svém produktu Trolleybus Checkpoint, využívajícím třírozměrné laserové skenování pro automatizaci této činnosti. 


PSItraffic: systém správy autobusových garáží v Hamburku umožní elektrifikaci vozového parku

25.10.2018 Hamburský městský dopravce Hamburger Hochbahn, zajišťující hromadnou dopravu metrem a autobusy v hamburské aglomeraci, provozuje již od roku 2014 elektrické autobusy – například plug-in hybridní autobusy Volvo nebo palivočlánkové hybridní autobusy Solaris. Postupně se chystá převést veškerý svůj park cca 1000 dieselových autobusů na elektrický pohon. To se ale neobejde bez sofistikovaného řízení procesů v autobusových garážích, tak aby na linku vyjížděly vždy a včas elektrobusy s nabitými bateriemi. Napomůže tomu rozšířený systém správy depa PSItraffic, který byl odborné veřejnosti představen v říjnu 2018.


Aplikace pro smartphony pomůže průzkumu mobility občanů ve státě Minnesota 

19.10.2018 Data o mobilitě občanů, tedy odkud, kam, kdy a proč cestují, mají neocenitelnou hodnotu pro smart city – bez nich bude každé sofistikované řešení bezzubé. Tradičním způsobem se průzkumy vytvářejí pomocí dotazníků a podobných nástrojů. Využít k tomu na dobrovolné bázi anonymizované údaje, zjišťované ze smartphonů zapojených dobrovolníků, bude v období od října 2018 do října 2019 náplní amerického projektu realizovaného v metropolitní oblasti Minneapolis–St Paul ve státě Minnesota ve spolupráci tamního Metropolitního úřadu a místně příslušných dopravních správních úřadů.


 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Archiv 2020 | Archiv 2019 | Archiv 2018 | Archiv 2017 | Archiv 2016 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2013/2012

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis