Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Bleskové zapojení: Společnost Rittal představuje nové push-in svorky

1.9.2017 Při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů jsou vodiče často přímo připojeny na měděné přípojnice. Obvyklé způsoby připojení jsou časově náročné a využívá se šroubových svorek, systém plochých svorek nebo pevná připojení. S novou generací svorek nabízí společnost Rittal push-in technologii, čímž se minimalizuje čas údržby a instalace vodičů na přípojnici je rychlejší a bezpečnější.

Push-in svorky Rittal přinášejí především výrobcům rozváděčů, ale nejenom jim, celou řadu výhod. Svorky jsou bezúdržbové a umožňují snadno a rychle připojit různé typy vodičů v rozsazích 0,5 – 4 mm2 a 1,5 – 16 mm2 přímo na měděné přípojnice o tloušťce 5 nebo 10 mm. Nová generace push-in svorek je mezi uživateli velmi vítaným doplňkem přípojnicových systémů Rittal.

Připojení vodiče do svorky provedete ve většině případů bez použití nástroje. Stačí pouze odizolovaný konec vodiče vsunout do upínacího prostoru svorky a vodič je pevně a spolehlivě připojen pružinovým mechanismem. Beznástrojová instalace je možná u jednojádrových (pevných) vodičů, vícejádrových vodičů, jemně slaněných vodičů s dutinkou a jemně slaněných vodičů ultrazvukově svařovaných. V případě připojení jemně slaněných vodičů bez dutinky stačí pouze šroubovákem stisknout pojistný klip svorky a následně vsunout vodič do upínacího prostoru svorky. Uvolněním pojistného klipu dojde ke spolehlivému připojení vodiče.

S novou generací svorek nabízí společnost Rittal push-in technologii, čímž se minimalizuje čas údržby a instalace vodičů na přípojnici je rychlejší a bezpečnější.

Samotné uchycení svorky na přípojnici je podobně jednoduché, stačí pouze svorku natlačit upínacím prostorem na přípojnici správné tloušťky. Stabilní pozici a optimální vodivý kontakt zajišťuje svorka druhým pružinovým systémem. Při nasouvání svorky na přípojnici tento pružinový systém zajistí odstranění zoxidované vrstvy na přípojnici a vyvýšené kontaktní body pružinového systému vytvářejí požadovaný přítlak pro zajištění kvalitního vodivého spojení s přípojnicí.

Použitá push-in technologie s sebou přináší úsporu času při montáži svorek, úsporu nákladu při údržbě – protože již není nutné ověřovat utahovací moment svorky a mít obavu z možného požáru v rozváděči způsobený povolením svorky – a snížení potenciálních chyb v zapojení rozváděče. Bezúdržbové provedení push-in svorky Rittal činí systém spolehlivější a bezpečnější.

Nové svorky mohou být použity pro celou řadu různých aplikací. Příkladem je připojení ochranných (PE) a nulových (N) vodičů k přípojnicím, připojení fázových vodičů pod napětím (nejsou-li chráněné proti zkratu, viz ČSN EN 61439-1 bod 8.6) nebo rovnou vytvoření svorkovnicových bloků pro větší počet odchozích vodičů.

Spolehlivé bezúdržbové push-in svorky Rittal splňují mezinárodní standardy IEC a UL. Lze je využít v aplikacích po celém světě a to i v námořních a offshore aplikacích.

Rittal Czech, s.r.o.

Foto © Rittal

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Systémová LED svítidla od Rittalu

1.2.2017 Dvěma novými provedeními systémových LED svítidel zkompletoval Rittal svůj nový program svítidel pro rozváděče. Série svítidel poprvé vyvinutá speciálně pro rozváděče je vedle verzí 1200 a 900 lumenů nyní k dostání i se světelným tokem 600 a 400 lumenů. Díky tomu nabízí Rittal vhodná řešení i pro menší systémy rozváděčů a skříní. 


Přetlaková zátka Rittal jako ochrana proti vzniku kondenzátu

8.12.2016 Rozváděčové skříně chrání elektronické komponenty před škodlivým vlivem okolního prostředí. Co se však stane, když se vlhko objeví uvnitř rozváděče? Tomuto nebezpečí se lze vyhnout pomocí jednoduchého a chytrého produktu od společnosti Rittal. 


Vylepšené výměníky tepla „LCP Industry“ Rittal

Komfortní zóna pro výměníky tepla

3.10.2016 Výměník tepla voda/vzduch „LCP Industry“ je již několik let účinným systémovým řešením pro chlazení výkonových komponent distribučních rozváděčů. Společnost Rittal nyní tento chladicí systém významně zdokonalila. Z vylepšené flexibility a energetické účinnosti nyní mohou těžit jak výrobci rozváděčů, tak rovněž uživatelé strojů a zařízení. 


Průvodce konfigurací skříní Rittal

Elektrická bezpečnost je již zajištěna

1.6.2016 Bezpečnost má v oblasti elektrických rozváděčů absolutní prioritu. Aby nedošlo ke zranění osob nebo k poškození majetku, musí být dodrženo mnoho norem a nařízení. Mezi požadavky patří i vyrovnání potenciálu mezi všemi kovovými částmi rozváděčové skříně. Systém řadově spojitelných skříní TS 8 společnosti Rittal je příkladem, jak může být bezpečnost dosažena v mnoha aplikacích, a to pomocí automatického vyrovnání potenciálu bez nutnosti samostatného uzemnění všech kovových částí rozváděčové skříně. 


Vnitřní instalace – rychle a pohodlně

1.4.2016 Velká hustota instalace prvků ve skříních a velmi krátké projektové doby, to jsou pouze dva z faktorů, se kterými se dnes výrobci rozváděčů potýkají. V dnešní době je velmi důležité, aby instalace komponent dovnitř rozváděče proběhla co nejrychleji, a proto je žádoucí, aby instalace co nejvíce komponent probíhala současně. 


Energetické úspory pod kontrolou

1.2.2016 Chlazení rozváděčů není levnou záležitostí. Navíc čím déle je chladicí jednotka v provozu, tím vyšší provozní náklady vznikají. Všichni, kdo chtějí vědět, zdali je výhodné kupovat nejnovější produkty, mohou nyní použít nový kalkulátor společnosti Rittal, který spočítá energetickou účinnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO). Stačí čtyři kroky a on-line nástroj rychle, pohodlně a zcela zdarma vypočítá potenciální energetické úspory. 


Požadavky na ochranu rozváděčových skříní

Robustní bodyguard

1.12.2015 Rozváděčové skříně poskytují ochranu nejen pro elektrická zařízení, která jsou umístěna uvnitř. Chrání také osoby, které pracují na rozváděči nebo řídicím zařízení či se zdržují v jeho blízkém okolí, před nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Požadavky na ochranu a bezpečnost jsou vždy v závislosti na místě použití nebo aplikaci definovány různými normami, směrnicemi nebo podmínkami certifikace. Z těchto různých specifikací vyplývají nutné četné zkoušky a ověřování pro splnění shody rozváděčové skříně s předpisy. 


Výroba rozváděčů z pohledu „Industry 4.0“

1.10.2014 Které části výroby jsou vhodné pro implementaci myšlenek a koncepce Industry 4.0? A jaká odvětví mají již dnes v této oblasti výsledky? Tyto otázky budou v příštích letech stále více diskutovány. Výroba řídicích a distribučních rozváděčů, kde je dnes stále ještě velký podíl výroby unikátních kusů a ruční práce, se nemusí jevit jako ideální příklad pro Industry 4.0. Avšak standardizace, jednotná správa dat v rámci celého end-to-end procesu od návrhu až po realizaci a nově také zavedení automatizace do této výroby budou mít značný vliv i na toto odvětví. 


Rittal představuje novou generaci chladicích jednotek Blue e+

1.9.2015 Pod názvem Blue e+ uvádí společnost Rittal na trh zcela novou generaci chladicích jednotek, které svojí efektivitou nákladů učinily mílový krok vpřed. Vedle výrazně vyšší energetické účinnosti oproti dosavadním řešením chlazení se tato zařízení vyznačují také flexibilitou z hlediska použití napěťových soustav kdekoliv ve světě, podporou bezpečnosti výrobních procesů a jednoduchým ovládáním. 


Standardizace – kouzelné slovo pro bezporuchový provoz elektrických zařízení?

1.4.2014 Dojde-li k poruše během řídicího procesu, je toto zpravidla monitorováno měřicí nebo senzorovou technikou. V automatizaci to může vyvolat operaci, která poruchu odstraní nebo hlásí. Tím je tedy definován a znám stav procesu po poruše. Jestliže však dojde v řídicím rozváděči k elektrické chybě, není zpravidla automatizační technika schopna na tento stav reagovat. Dojde-li díky elektrické chybě k dalším škodám, jde většinou o časové a finanční náklady a také o delší výpadek procesu. Pro dlouhodobé zajištění a zlepšení ochrany osob a zařízení byla proto zavedena nová norma IEC 61439.  


Zařízení pro odvod ztrátového tepla z elektrických rozváděčů

3.3.2014 V tomto článku se seznámíme s nejběžnějšími principy odvodu ztrátového tepla z elektrických zařízení. Vyjmenujeme vše, co ovlivňuje výběr jednotlivých typů chladicích zařízení a jak je možné řídit vnitřní klima elektrických rozváděčů. Základní dělení způsobu chlazení elektrických rozváděčů je na pasivní a aktivní. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services