Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Vancouver SkyTrain: rychlodráha s prvním CBTC na světě slouží 31 let a řadí se k nejdelším bezobslužným systémům

13.1.2017 Historie vlaků s řídicím a zabezpečovacím systémem CBTC se začala psát v listopadu roku 1985 v kanadském Vancouveru. Tehdy byl zahájen provoz automatické městské rychlodráhy SkyTrain, vybavené systémem CBTC SelTrac, prvním svého druhu na světě. Nejnovějším počinem této rychlodráhy se stalo slavnostní otevření 11 km dlouhého nového úseku linky Millenium Line se 6 stanicemi zvaného Evergreen Extension  v prosinci 2016. SkyTrain, provozovaný veřejnou dopravní organizací TransLink, tak má nyní celkovou délku 79,6 km s 53 stanicemi, čímž se řadí k nejdelším bezobslužným systémům na světě. CBTC SelTrac je instalováno na celé jeho síti.

Rychlodráha SkyTrain obsluhuje metropolitní region Vancouveru. Tvoří ji tři linky: Expo, Millennium, a Canada. Tratě jsou vedeny na vyvýšených estakádách nebo pod zemí. Denně tento systém přepraví téměř 400 tisíc cestujících.

Vlaky SkyTrain jezdí po kolejích o normálním rozchodu 1435 mm. Zvláštností je jejich pohon. Na linkách Expo a Milenium jezdí vlaky poháněné lineárním indukčním motorem, kde cívky na vozidle tvoří rotor a statorem je hliníková deska mezi kolejemi, používající napětí 600 V DC. Na lince Canada jezdí vlaky s klasickými rotačními elektromotory, napájenými ze třetí kolejnice o napětí 750 V DC.

Na lince Expo jsou nasazeny dvouvozové vlaky typu Bomberdier INNOVIA Metro 300 pro 532 cestujících. Provozovány jsou v 3 – 4minutovém intervalu ve špičkách, 6 minut v sedlech a 10 minut v noci. Vlaky jezdí maximální rychlostí 90 km/h a poradí si i se sklonem 60 ‰ ve dvoukilometrovém raženém tunelu mezi stanicemi Burquitlam a Port Moody.

Jak vyplývá ze statistiky UITP z července 2016, Vancouver zprovozněním Evergreen Extension prakticky dostihl délkou své sítě SkyTrain bezobslužné metro v Dubaji a dělí se s ním nyní o druhé místo na světě. Nejdelší síť bezobslužných drah na světě má Singapur, celkem 93 km.

CBTC SelTrac byl zvolen také pro první evropský systém vlaků bez řidiče, londýnskou Docklands Light Railway (DLR), která byla uvedena do provozu v roce 1987 a technologie SelTrac zde byla instalována v roce 1994. Systém SelTrac byl původně dodáván společností Alcatel a v roce 2007 odkoupen, spolu s dalšími produkty Alcatelu sahajícími mimo oblast telekomunikací, společností Thales, zaměřenou na bezpečnostní a obranné technologie. CBTC SelTrac dnes slouží na dopravních systémech ve čtyřech desítkách měst v celém světě a pokrývá celkovou délku více než 2 400 km tratí.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Thales Group

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Hongkongské metro má další CBTC a plně automatický provoz

4.1.2017 Hongkongské metro provozované společností MTR se na konci prosince 2016 rozrostlo o další linku s automatickým provozem, v tomto případě provozovanou v plně bezobslužném režimu. Je jí 7 km dlouhá linka South Island Line (SIL) se čtyřmi stanicemi, spojující dosavadní síť metra s hustě osídlenou čtvrtí Ap Lei Chau. Dodavatelem veškerých technologií je francouzská skupina Alstom. 


Inčchon metro: další CBTC v Jižní Koreji

24.10.2016 Inčchon (anglicky Incheon) je téměř třímiliónová jihokorejská metropole, ležící nedaleko hlavního města Soulu. Od srpna 2016 je zde v provozu druhá linka metra, která – na rozdíl od první – je řešena jako plně bezobslužná s využitím technologie CBTC. S jejími podrobnostmi byla světová odborná veřejnost seznámena prostřednictvím Mezinárodní unie veřejné dopravy (UITP). 


Noida metro: rychlodráha v „umělém“ indickém velkoměstě dostane CBTC

9.9.2016 Indická Noida není tradičním městem. Její historie na území indického státu Utar Pradesh se začala psát v dubnu 1976 a její název je fakticky zkratkou New Okhla Industrial Development Authority, tedy Úřad pro průmyslový rozvoj v Nové Okhle (Okhla je předměstí na jihu indického hlavního města Dillí). Toto cca 600tisícové město tedy vzniklo v režii zmíněného úřadu jako systematicky plánovaná moderní metropole.


Bruselské metro dostane CBTC od Ansaldo STS

23.8.2016 Již delší dobu avizovaná celková automatizace linek v bruselském metru, provozovaném městským dopravcem STIB, dostala na začátku srpna 2016 konkrétní podobu: STIB podepsal rámcovou smlouvu s francouzskou pobočkou italského výrobce Ansaldo STS, člena skupiny Hitachi, na konstrukci, dodávku, instalaci, zprovoznění a údržbu řídicího a zabezpečovacího systému CBTC včetně souvisejícího vlakového dispečinku na linky metra 1,2, 5 a 6. 


CBTC v Taipei: Taiwan bude mít nové automatické metro

28.6.2016 Jedním ze světových měst, jehož městská rychlodráha používá plně automatický řídicí a zebezpečovací systém CBTC, je hlavní město Taiwanu Taipei. Dosavadní síť metra (viz foto), využívající například dopravní systém Bombardier Innovia, bude doplněna o novou linku Sanying Line. V červnu 2016 k tomu byla podepsána smlouva na dodávku na klíč v New Taipei City mezi městskou samosprávou a dodavatelským konsorciem ARH. 


CBTC v Malajsku: Kuala Lumpur bude mít bezobslužnou rychlodráhu

7.6.2016 Ke světovým městům, jejichž dopravní systémy využívají řídicí a zabezpečovací technologii CBTC, se zařadí i Kuala Lumpur, hlavní město Malajsie a jeho aglomerace čítající přes 7 mil. obyvatel. Koncem května 2016 podepsalo dodavatelské konsorcium vedené společností Bombardier smlouvu na dodávku CBTC na lince 2 nově budovaného městského dopravního systému Klang Valley Mass Rapid Transit (KVMRT). 


CBTC v Dillí: budoucí „solární“ bezobslužné metro představilo zkušební vlak

26.6.2016 Také hlavní město Indie Dillí předpokládá při rozšiřování své sítě metra jít cestou bezobslužného provozu se zabezpečovacím a řídicím systémem typu CBTC. Důležitým milníkem v této strategii bylo oficiální představení testovacího vlaku pro linku 7 metra v Dillí v polovině května 2016. 


Systémy APM: Šanghaj má první bezobslužné metro

17.5.2016 Lehké bezobslužné vlaky typu APM (automated people mover, doslova „automatický přemísťovač lidí“), zpravidla využívající řídicí a zabezpečovací systém CBTC, jsou provozovány zejména na letištích a jejich konstrukce je přizpůsobována specifickým požadavkům letištního provozu. Není to však jejich jediné použití – podobné provozní podmínky mohou mít i některé městské rychlodráhy. Příkladem jsou vlaky systému Bombardier Innovia 300 APM, nedávno uvedené do provozu na letišti v Mnichově, které budou nasazeny také na první bezobslužné lince městské rychlodráhy v čínské Šanghaji. Jak byla na začátku května 2016 informována odborná veřejnost, jejich provozovatelem bude společný podnik Shenkai. 


CBTC na letišti: Terminál 2 mnichovského letiště obsluhují automatické vlaky

27.4.2016 Kromě vlaků městských a příměstských rychlodrah se strojvedoucím nebo bez strojvedoucího je automatický řídicí a zabezpečovací systém typu CBTC hojně používán u bezobslužných vlaků propojujících letištní terminály. Pro tento druh dopravy se vžila anglická zkratka APM (automated people mover, doslova „automatický přemísťovač lidí“). Mezi systémy APM přibyl od dubna 2016 další, tentokrát na letišti v německém Mnichově. 


Reverzibilní měnírna a CBTC: integrované technologie pro linku 2 panamského metra

14.10.2015 Po úspěšném zprovoznění první linky metra ve středoamerickém Panama City, vybaveného zabezpečovacím zařízením typu CBTC a vlaky Metropolis od společnosti Alstom, byl v září 2015 učiněn důležitý krok k vybudování druhé linky tohoto metra: Projektová společnost Consórcio Línea 2 uzavřela smlouvu na dodávku integrovaného systému technologického vybavení liny 2 s konsorciem firem vedeným společností Alstom a dále zahrnujícím firmy CIM, Sofratesa, Thales a TSO. 


Doha Metro: CBTC pro 241km bezobslužné metro v Kataru

5.3.2015 Jedním ze světových největších projektů metra „na klíč“ se stane 241km síť metra v katarském hlavním městě Doha (česky též Dauhá), první systém metra v tomto arabském emirátu. Ve druhé polovině února 2015 získalo zakázku na dodávku veškerého vybavení metra od společnosti Qatar Railways konsorcium společností Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation, Hitachi, Kinki Sharyo a Thales. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services